To, co Rusko dělá v Africe, je naprosto šílené, tvrdí dokumentarista Vaňourek

14. červen 2024

Do súdánského Chartúmu přijel ve stopách expedice Hanzelky a Zikmunda. Dorazil ale v den, kdy začal neúspěšný převrat, aby pak zůstal uvězněný uprostřed surové války, která trvá dodnes. Hostem Osobnosti Plus je cestovatel a fotograf Tomáš Vaňourek.

„Existují země, které záměrně vytvářejí konflikty na území Afriky tak, aby je západní země musely řešit a pocítily následky jejich aktivit. To souvisí i s migrací,“ uvádí dokumentarista. 

Čtěte také

Podle jeho zkušeností chudá a rozvojová ekonomika za trochu peněz udělá téměř cokoli. „Proto je důležitý celkový ekonomický rozvoj Afriky a tak celé společnosti. Mnohem důležitější než tam jenom budovat školy a zázemí.“

„To, co Rusko dělá v Africe je naprosto šílené. Jsem zděšený, že tu mezi námi jsou lidé, kteří Rusko podporují,“ svěřuje se Vaňourek.

V pasti

Súdánský vojenský konflikt i tamní vláda postupně vyhnala všechna oficiální světová média. „Tak jsem zůstal jediný dokumentarista, dokonce i BBC jednalo o tom, že za mnou pošlou novináře, ale pak nám poslali zprávu, že jsem se zbláznil, a že to nejde.“

Čtěte také

Nebylo kam utéct, vysvětluje cestovatel. „Súdán v té době měl sedm sousedů a z toho pět bylo ve válce. Z té jedné země, která ve válce nebyla, jsme přijeli, což byl Čad, a v Etiopii byla taky válka. Takže opustit Súdán nešlo.“

„Jel jsem po stopách Hanzelky a Zikmunda, ale vzdát to, to je strašně snadné. Já to nevzdal a věřil, že to přinese samá pozitiva.“

„Jednou po mně stříleli, ale trefili jen igelitku s nákupem. To taky nebylo lehké, protože nemáte přístup k penězům, takže jsem šetřil, měl jsem rozpočet 5 korun na den, takže jsem si koupil denně třeba jedno jablko. K tomu jsem měl malárii a pak covid,“ popisuje válečnou realitu dokumentarista. 

Čtěte také

Během africké cesty vznikl také dokumentární film Cesta vody, který mapuje hospodaření s vodou v Africe. Svědectví ale o konfliktu v Súdánu prý nevznikne. 

„Bylo extrémně náročné tam pracovat s technikou a kamerou. Když jste tam sám, nemáte sílu kameru vzít a točit. Ale můžu slíbit, že se i válečná součást našeho tříletého putování v celovečerním filmu o expedici Z101 objeví,“ uzavírá Tomáš Vaňourek. 

Jaká je dnešní Afrika? Jak by se na kontinentu, kde mají hlavní slovo Čína a Indie, mohla prosadit také Evropa? Poslechněte si celou Osobnost Plus!

autoři: Michael Rozsypal , oci

Související