Člověk pekingský náhle zestárl
Nové datování fosílií odhalilo, že člověk pekingský může být asi o 200 tisíc let starší, než jsme se zatím domnívali.
Ve 20. letech minulého století byly při vykopávkách ve vápencových jeskyních Čou-kchou-tienu blízko Pekingu objeveny kosti asi 50 lidských bytostí. Lidé byli vysocí 145 až 180 centimetrů, pohybovali se vzpřímeně na dvou končetinách a jejich mozek byl asi o třetinu menší než mozek dnešního člověka. Kromě lidských ostatků bylo na nalezišti objeveno asi 17 tisíc kamenných nástrojů. Kosti i nástroje patřily potomkům lidí druhu Homo erectus, kteří jako první v historii lidského rodu opustili Afriku a doputovali do Asie.
Až dosud se antropologové domnívali, že takzvaný člověk pekingský (Homo erectus pekinensis, známý také pod jménem Sinanthropus pekinensis) žil v Číně asi před 230 až 500 tisíci lety. Podle článku na stránkách Nature je ale ve skutečnosti mnohem starší. Tým výzkumníků z Číny a Spojených států totiž provedl nové datování, podle kterého nálezy pocházejí z doby před více než 700 tisíci lety. Při datování vědci použili novou a přesnější metodu, která zjišťuje stáří nálezu podle radioaktivního rozpadu izotopů hliníku a beryllia v křemeni. Ten se ve formě malých zrnek našel v sedimentu kolem kosterních nálezů nebo z něj byly vyrobené kamenné nástroje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.