Chruščov: Po Stalinovi a před Brežněvem to byl nejmocnější muž Sovětského svazu
Poslechněte si zajímavé nahrávky s hlasem Nikity Sergejeviče Chruščova, které se dochovaly v rozhlasovém archivu. Kdo doopravdy byl nástupce Stalina a předchůdce Brežněva? Poslechněte si reprízu pořadu z roku 2014, který připravil David Hertl.
Chruščov zastával v letech 1953 až 1964 funkci prvního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu (ÚV KSSS), tedy de facto nejmocnější pozici ve státě.
Čtěte také
V letech 1958 až 1964 byl současně předsedou Rady ministrů (tj. premiérem) Sovětského svazu (SSSR). Formální hlavou státu byl za jeho vlády Kliment Vorošilov a od roku 1960 Leonid Brežněv.
Ve druhé části pořadu se Ondřej Houska a jeho hosté zamýšlejí nad prusko-rakouskou válkou v roce 1866 a nad tím, jaké následky měla i na naše země.
Na webu jen do 12. července 2024.
Související
-
Chruščov odhalil Stalinovy chyby, ale nikdo to nesměl vědět, popisuje historik Tůma
V únoru 1956 vystoupil na XX. sjezdu sovětských komunistů Nikita Sergejevič Chruščov se zásadním a kritickým projevem. Naši komunisté projev úspěšně utajili.
-
Michail Suslov. Komunistický ideolog, kterého potřebovali Stalin, Chruščov i Brežněv
Jak se stát nepostradatelným pro moskevské diktátory? Ve druhé polovině 20. století stačilo Michailu Suslovovi znát všechny „svaté“ texty Marxe a Lenina a umět je vykládat.
-
Kolchozník a generál. Když Chruščov a Eisenhower nechtěli ztratit tvář
Ty dva nejspíš máloco spojovalo, kromě toho, že se v roce 1953 ocitli v pozici dvou nejmocnějších mužů světa – Nikita Chruščov a Dwight Eisenhower.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka