Chruščov: Po Stalinovi a před Brežněvem to byl nejmocnější muž Sovětského svazu

12. červen 2024

Poslechněte si zajímavé nahrávky s hlasem Nikity Sergejeviče Chruščova, které se dochovaly v rozhlasovém archivu. Kdo doopravdy byl nástupce Stalina a předchůdce Brežněva? Poslechněte si reprízu pořadu z roku 2014, který připravil David Hertl.

Chruščov zastával v letech 1953 až 1964 funkci prvního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu (ÚV KSSS), tedy de facto nejmocnější pozici ve státě.

Čtěte také

V letech 1958 až 1964 byl současně předsedou Rady ministrů (tj. premiérem) Sovětského svazu (SSSR). Formální hlavou státu byl za jeho vlády Kliment Vorošilov a od roku 1960 Leonid Brežněv.

Ve druhé části pořadu se Ondřej Houska a jeho hosté zamýšlejí nad prusko-rakouskou válkou v roce 1866 a nad tím, jaké následky měla i na naše země.

Na webu jen do 12. července 2024.

autoři: David Hertl , Ondřej Houska
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.