Chci, aby se o českém PEN klubu víc vědělo. Ale na to jsou potřeba peníze, míní jeho nová ředitelka Mališová

24. květen 2022

„Ráda bych navázala na celou tu tradici, která PEN klub provází už od jeho založení. Má své poslání a měl by proto jít směrem svobodného vyjadřování a podpory autorů utlačovaných režimem,“ uvádí spisovatelka a filmařka Markéta Mališová, která se stala novou ředitelkou Českého centra Mezinárodního PEN klubu.

Spisovatelka a také poslední láska Arnošta Lustiga chce navázat na činnost svého předchůdce Jiřího Dědečka. „Budu se snažit, aby o nás bylo slyšet víc. Ale o které literární společnosti u nás se hodně ví?“

Čtěte také

Mališová se může opřít o dlouholeté zkušenosti ředitelky Společnosti Franze Kafky. „Všechno záleží na financích. Ráda bych dosáhla, aby PEN klub byl víc podporován státem a granty.“

„Nastaly nějaké ambivalence mezi ministerstvem kultury, jeden čas i s magistrátem, ale bez financí nemůžete dělat nic. Můžete si vymýšlet cokoli, ale nemůžete vydávat ani sborníky, což PEN klub ale i tak vydával. Přesto věřím, že se nám to s Jiřím Dědečkem podaří.“

Nová ředitelka plánuje podporu spisovatelů i v nesvobodných zemích, například v Rusku. „Ale tak odvážná jako Jiří, který jel do Afghánistánu, to nejsem.“

Čtěte také

Současnou ruskou agresi na Ukrajině ředitelka pečlivě sleduje.

„A když válka vypukla, hned jsem si vzpomněla na Arnošta, protože pro něj by to bylo něco šíleného. Jakmile někdo zabíjí děti i matky, vtrhne tam, kam nepatří, začne lhát, to on všechno prožil – a nesmírně by to odsoudil.“

„Putin zneužil pojem nacismus, chová se tak sám. Je to válka dobyvačná o území, které mu nepatří. Likviduje civilní obyvatelstvo a vyprovokoval něco, co jsme si nikdo nedovedli představit, že v Evropě může nastat. Navíc v takové míře,“ komentuje probíhající válku na Ukrajině nová ředitelka Českého PEN klubu Markéta Mališová.

Celou Osobnost Plus Lucie Vopálenské si poslechněte v audiozáznamu.

Spustit audio

Související