Chápu, že priority lidí jsou jinde. Volby s veškerou pomocí státu uskutečnit musíme, tvrdí ministr vnitra Rakušan

19. září 2024

Mimořádná povodňová situace zkomplikovala několika obcím v Česku přípravy na krajské a senátní volby, které se uskuteční v pátek a v sobotu. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) se ale všude podaří uspořádat férové volby. „Vyhlášení nouzového stavu by skutečně v téhle chvíli mohlo být velmi problematické. Stáli jsme před velmi těžkým problémem, rozumíme těm praktickým nesnázím,“ uznává Rakušan ve Speciálu Plusu a Radiožurnálu.

Nemáte žádnou pochybnost, že se navzdory mimořádné povodňové situaci podaří uspořádat ve všech krajích férové volby?

Férové volby uspořádáme. Děláme pro to opravdu maximum a férové volby musí proběhnout. Byl jsem starosta, poznal jsem také povodně – mnohem menšího rozsahu, než to, co, teď zažívají starostové v postižených regionech.

Vím, že to mají obzvlášť těžké. Vím, že mají myšlenky jinde. Nestáli jsme před jednoduchým rozhodnutím, nicméně to rozhodnutí uskutečnit volby a udělat pro to všechno s maximálním nasazením všech našich týmů a klíčových hráčů přímo v terénu považujeme za správné. Volby proběhnou a uděláme pro to maximum.

Opavský primátor Tomáš Navrátil (ANO) vás jako vládu žádal, abyste vyhlásili nouzový stav a odložili krajské a senátní volby. Proč jste mu nevyhověli?

Pan primátor o to oficiálně požádal ve středu večer. To je termín, který se nedá stíhat. Je tady i ten legislativní problém. Konzultovali jsme to nejenom s našimi legislativci, ale třeba i s dalšími ústavními právníky.

Vyhlášení nouzového stavu by skutečně v téhle chvíli mohlo být velmi problematické. Mohlo by být ústavně napadané, a potom by mohla být napadána i legitimita odložených voleb jako takových.

Skutečně jsme stáli před velmi těžkým problémem, rozumíme praktickým nesnázím, které všichni mají.

Na druhou stranu máme seznam jednotlivých vesnic, obcí. Naši lidé tam fyzicky byli. Objížděli to se zástupci krajských úřadů. Jsou (velmi zasažené – pozn. red.) vesnice, kterých není mnoho, a tam skutečně uděláme úplně všechno. Doplníme členy komise, zorganizujeme, dáme elektrocentrály, dáme naše lidi, dáme nějaké stany a podobně.

Čtěte také

Ale tohle není úplně případ Opavy ani Bohumína. Tam ve většině místností volby skutečně budou moci proběhnout. Tohle se spíš týká izolovaných obcí, kde je situace logicky nejkritičtější.

A ještě jedna věc. Oficiálně, i podle krizové legislativy, má o vyhlášení nouzového stavu žádat kraj. To znamená pan hejtman, to znamená Moravskoslezský kraj. Měli jsme jednání s Moravskoslezským krajem, osobně jsme se s nimi sešli. Seděli jsme proti sobě v místnosti na hodinu a půl trvajícím jednání a nikdo tuhle žádost nevyslovil.

To znamená, nikdo jiný než opavský primátor Navrátil se na vás oficiálně neobrátil s žádostí o vyhlášení nouzového stavu a odložení voleb?

Je to přesně tak, jak říkáte. Žádná oficiální žádost třeba z pozice kraje k nám nepřišla. A máme dva postižené kraje. Nebudu srovnávat, který je víc a který je míň.

S oběma hejtmany jsem hovořil, s panem hejtmanem Josefem Bělicou (ANO) na jednání v Moravskoslezském kraji, s hejtmanem Olomouckého kraje Josefem Suchánkem (STAN) jsem v telefonickém spojení velmi často.

Žádná taková žádost od nich nepřišla. Naopak, děkuji jim za to, že nám poskytují součinnost obou dvou krajů i v návštěvách obcí nebo v organizaci. Není to tak, že by některý z krajů něco v téhle chvíli bojkotoval. Ne, oni s námi spolupracují, protože součinnost krajů je absolutně stěžejní.

Primární potřeby

Když jste byl přímo v terénu, když jste byl přímo v postižených obcích, setkal jste se s tím, že by si někdo z lidí, se kterými jste mluvil, stěžoval na to, že mají být volby?

Přímo ne. Ale je to opravdu tak, že uvažujeme v Maslowově pyramidě, řešíme primární potřeby. Viděl jsem tam lidi, kteří řešili své vytopené baráky, čerpadla, vysoušeče, elektřinu, mobilní signál, pitnou vodu a podobně. Volby jako takové nebyly s běžnými lidmi, které jsme tam potkali, téma.

Čtěte také

Ale ptali jsme se starostů. Uváděl jsem třeba příklad silně postiženého Bohumína, kde je zkušený starosta Petr Vícha (SOCDEM), který je tam léta letoucí. Na můj dotaz, kolik máte volebních okrsků, řekl devatenáct. V kolika z nich proběhnou volby? V devatenácti.

Je to samozřejmě organizačně těžká výzva, ale volby s naší veškerou pomocí uskutečnit musíme. Ale chápu, a znovu se k tomu vrátím, že priority lidí jsou teď jinde. Celkově se ale jedná o 35 silně postižených obcí a měst v České republice, to je asi 200 volebních okrsků.

Pokud se dostaneme na podrobnější rozbor, tak je nějakých pět obcí, kde je to opravdu zásadně problematické. Tam děláme veškerou logistiku my jako ministerstvo vnitra. Všechno jde za námi. Nechceme tím pana starostu, paní starostku žádným způsobem obtěžovat.

Naše nasazení, i v té centrální úrovni, že jsme se dostali až do terénu na nejnižší úroveň, je opravdu maximální.

Když jste říkal, že volby nebyly téma, že lidé mají jiné starosti, bylo to vůbec nějaké téma? Setkal jste se s tím, že by se vás někdo na volby ptal?

Starostové se samozřejmě ptali, řešili to. S běžnými lidmi jsem opravdu ten hovor vedl jinak. Díval jsem se na jejich poškozené majetky, říkal jsem, jakým způsobem může vláda pomoci a podobně. Tady jsme se opravdu bavili trochu o jiných věcech.

Na druhou stranu, když jsme dali možnost, aby si lidé kvůli volbám pořídili nový občanský průkaz, pokud o něj přišli, tak zájem je 105 žádostí. Takže už to jenom indikuje, že lidé prostě mají zájem využít naší nadstandardní nabídky pomoci. Občanský průkaz uděláme ve zrychleném termínu a dovezeme na obec s rozšířenou působností, kam patří. Tam si ho lidé vyzvednou, aby mohli odvolit.

I tady jsme udělali nadstandardní prostředek. Udělali jsme nadstandardní prostředek v informování. Domluvili jsme se s mobilními operátory, s Českým rozhlasem, s Českou televizí, aby lidé byli informováni o tom, kde a jak mohou odvolit a dostát ústavnímu právu.

Já si naopak myslím, že kdybychom volby teď neuskutečnili, nebo jsme se vykašlali na pomoc v terénu, tak tam se dostáváme na hranu, že znemožňujeme lidem vykonat jejich zcela zásadní ústavní právo, které mají vykonat v jakékoliv těžké době, a to je právo volit.

Nemáte obavu, že navzdory veškeré snaze se objeví někdo, kdo bude chtít zpětně zpochybnit výsledek voleb? Že přijdou nějaké stížnosti na jejich regulérnost?

Téměř jistě ano. Ono se to ale děje po každých volbách, důvody jsou jiné. Tentokrát tohle může být napadáno, může to být zneužíváno v politické diskuzi třeba stranami, které budou mít horší výsledek, než očekávaly, a podobně.

Čtěte také

Tohle všechno se stane a my s tím počítáme. Věříme ovšem, že právě díky tomu nasazení, všem instrumentům, které jsme jasně transparentně oznámili, které jsme skutečně aplikovali do praxe, tohle všechno ustojíme.

Spíše bych se obával – a naši velmi zkušení legislativci na vnitru si to myslí také – že kdybychom volby odkládali, že potom reálně nemusíme uspět s tím, že jsme tak učinili. Potom bychom byli v opravdu zásadním problému, kdyby byly volby uznány jako neplatné.

autoři: Jan Bumba , job
Spustit audio

Související