Cestování na Slovensko a do Maďarska je jednodušší, podle sdružení pendlerů ale kroky vlády nestačí
Od středy (27. května) se zjednoduší cestování mezi některými středoevropskými státy. Na hraničních přechodech už nebude nutné prokazovat se negativním testem na covid-19 nebo podstupovat karanténu. V pondělí se má vládě představit projekt „Semafor“.
Čtěte také
Částečné uvolnění na hranicích mezi Českem, Slovenskem a Maďarskem, se týká pouze dočasných pobytů na 48 hodin.
Rakousko zatím podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) nechce přistupovat na tento „mezikrok“ a počítá s termínem 15. června, kdy by na hranicích s jižním sousedem České republiky nemusely být potřeba negativní testy.
Ministerstvo zahraničí prý aktuálně připravuje takzvaný „Semafor“. Projekt, na základě kterého budou rozděleny země podle rizikovosti (na rizikové, středně rizikové a bezpečné). V případě bezpečných zemí by pak turisté nemuseli podstupovat testování ani karanténu při návratu.
Chceme postupně oživit cestování, i kvůli českému odvětví cestovního ruchu.
Tomáš Petříček (ČSSD)
S turisticky atraktivními zeměmi jako Chorvatsko, Řecko nebo Bulharsko se podle Petříčka také aktivně jedná o otevření hranic od poloviny června.
Čtěte také
Otázkou zůstává Polsko, jehož vláda zatím neinformovala o tom, zda je země na otevírání hranic připravena. „Jedna z otázek, která představuje jisté riziko, je situace ve Slezsku. Celková epidemiologická situace je ale na druhou stranu srovnatelná se stavem u nás,“ vysvětluje ministr zahraničí, proč se Česko nebude bránit otevření přechodů ani na hranicích s Polskem.
Nespokojení pendleři
Přestože členové vlády údajně aktivně jednají s okolními zeměmi o rozvolnění opatření na hranicích, podle předsedy sdružení Pendleři bez hranic Jana Průhy jsou její kroky nedostatečné.
„Prohlášení ministra Petříčka, že se od začátku snažili pendlerům pomáhat, považuji spíše za výsměch, protože vláda vlastně vůči nim neudělala žádné vstřícné gesto. Naopak si vzala pendlery jako rukojmí a v podstatě je předhodila zbytku národa jako viníky rozšiřování nemoci covid-19.“
Pomohlo by okamžité zrušení těch testů.
Jan Průha
Vláda absolutně nevnímá realitu, tvrdí Průha. Stěžuje si přitom na pokračující povinnost pendlerů prokazovat se třicetidenními testy. Ty jsou prý pro ně drahé a fakticky nikoho nechrání.
Kolik Čechů a Slováků se chystá využít volnější pravidla pro návštěvu příbuzných? A jak vypadá cesta z Česka do Chorvatska? Poslechněte si celý speciál Martiny Maškové.
Související
-
Letní dovolená v zahraničí? Do Rakouska s testem na koronavirus, do Chorvatska s rezervací
Odjedeme letos v létě na zahraniční dovolenou? Kam a za jakých podmínek? A jak to bude s testy a povinnou karanténou? Poslechněte si speciál Plusu.
-
Bělorusko bez koronavirových opatření má už 38 tisíc nakažených, píše polská Rzeczpospolita
Bělorusko navzdory doporučení WHO dosud v reakci na pandemii koronaviru nezavedlo restriktivní opatření ani pravidla pro udržování společenského odstupu.
-
Povinné testy pendlerů napadneme u Ústavního soudu, tvrdí senátor Balatka
Spolek Pendleři bez hranic protestují proti povinným testům na koronavirus. Nařídila jim je vláda, nejdřív co 14 dní, minulý čtvrtek (30. dubna) už jen jednou za 30 dní.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.