Česko se poprvé podílí na unikátním projektu Solar Orbiter
Ke Slunci odstartovala v pondělí po 5. hodině ranní našeho času evropská mise Solar Orbiter a hned na čtyřech z deseti přístrojů na palubě se podíleli čeští vědci a firmy.
Je to náš největší příspěvek během členství v Evropské kosmické agentuře. Letos dá vláda na vesmírné projekty dokonce až o 20 % víc financí, než v předchozích letech. Přesto pro soukromé subjekty není tak jednoduché na ně vůbec dosáhnout.
Jak se vlastně financují vesmírné programy? A dočkáme se někdy národní kosmické agentury, která by přišla s velkolepým projektem? Odpovědí zná Eva Kézrová.
Související
-
Vesmír stále mlčí. Největší pátrání po mimozemských civilizacích zůstává neúspěšné
Vědci v rámci projektu ověřovali miliardy frekvencí, nakonec ale vyselektovali jen hrstku atypických signálů. I ty ale měly nakonec velmi prozaické vysvětlení.
-
Chceme spatřit signály z počátků vesmíru, říká nobelista Kip Thorne
Gravitační vlny jsou úplně nový signál o vesmíru. V Praze přednášel jeden z objevitelů gravitačních vln, nositel Nobelovy ceny za fyziku Kip Thorne.
-
Proč NASA zrušila výstup ryze ženské posádky do volného vesmíru?
Připomeneme, že pro ekologický život je důležitý i výběr toaletního papíru. A představíme nejmladšího zaměstnance kosmického průmyslu v Česku. Moderuje Josef Kluge.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka