České předsednictví čeká složitá debata o ruském plynu, předpokládá ministr Bek
Sotva začal platit šestý balík sankcí proti Moskvě, už se v Evropské unii začíná opatrně mluvit o balíčku sedmém. Debata bude pravděpodobně pokračovat i v období, kdy se předsednictví v Radě EU ujme Česko, myslí si ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN). „Bohužel to nevypadá, že by válka na Ukrajině spěla k nějakému rychlému závěru,“ konstatuje.
Bek je ale přesvědčen, že další diskuse o sankcích bude komplikovaná: „Určitě bude relativně snadné dosáhnout nějaké shody o případném rozšíření seznamu osob nebo firem, které by byly postiženy sankcemi. To, co je ale nejvíc v centru pozornosti, je debata o ruském plynu.“
Dohodnout se na tom, jak naložit s dovozem suroviny z Ruské federace, bude složitější, domnívá se ministr.
Na téma plyn by ale měly rozhovory probíhat výlučně v zákulisí, myslí si odbornice na světovou ekonomiku Jana Matesová, která upozorňuje, že projednávání zákazu dovozu vnáší mezi evropské státy nesoulad.
Prioritu vidí ekonomka v plnění zásobníků a v hledání dalších náhradních zdrojů. „To je priorita v EU, ne veřejně diskutovat o tom, jestli zahrneme plyn do sankčního balíku.“
Viktor Daněk, zpravodaj v Bruselu, Český rozhlas
Mikuláš Bek, STAN, ministr pro evropské záležitosti
Jana Matesová, odbornice na světovou ekonomiku, bývalá zástupkyně České republiky u Světové banky
David Stulík, analytik bezpečnostního centra Evropské hodnoty
Pokud jde o odchod od ruské ropy, získalo Česko – společně se Slovenskem a Maďarskem – výjimečné prodloužení nejzazšího termínu. Tento pardon ale vyjednávací pozici ČR v Unii nijak neoslabuje, tvrdí Bek.
„Myslím si, že všechny členské země rozumí tomu, že jsou nějaké technické limity,“ uzavírá ministr pro evropské záležitosti.
Je Maďarsko v dnešní EU izolované? V čem chybovala Evropská komise? A je prostor pro další sankce? Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Lukáše Matošky.
Související
-
Jan Fingerland: Může plyn ze Středomoří nahradit ten ruský?
Pokud by prostředky vynaložené na projekty jako Nord Stream 2 Evropané investovali do menších alternativ, jako je i EastMed, mohli by být dnes v mnohem jednodušší situaci.
-
Karel Barták: Rusko spustilo plynový „útok“; nyní jde o to, zda se mu EU kolektivně ubrání
Některé firmy importující plyn z Ruska si už otevřely účet v Gazprombank. Nyní půjde hlavně o to zjistit, které to jsou a které vlády s tím byly srozuměny.
-
Plyn z Ruska budou velcí odběratelé brát jako německý Uniper – přes účet v Gazprombank, věří expert
„Znamená to, že evropská reakce na to, co se stalo Bulharsku a Polsku, bude spíše opačná. Umožní to kontinuitu dodávek, že se přistoupí na řešení, které požaduje Rusko.“
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.