Česká armáda je na pokraji sil. Zvyšovat počty vojáků na misích je nenormální, tvrdí Černý (KSČM)

29. březen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02833399.jpeg

Počet českých vojáků na zahraničních misích by se měl letos výrazně zvýšit. V současnosti působí na misích asi 800 vojáků, podle plánů ministerstva obrany by jich mělo být asi o 300 víc. Týkat by se to mělo misí v Afghánistánu, Iráku a v Mali. O posílení ale musí rozhodnout parlament.

„ODS vždy podporovala nasazení vojáků do zahraničních operací, ale považujeme za velmi nevhodné, aby o tom jednala vláda bez důvěry. Navíc nás netlačí čas, mandát, který předkládala minulá vláda, je platný,“ zdůrazňuje poslankyně Jana Černochová z ODS.

Informaci o plánovaných zahraničních misích české armády ve čtvrtek projedná sněmovní výbor pro obranu, kterému Černochová předsedá. Od navrhovatele, kterým je ministerstvo obrany, bude požadovat podrobné odůvodnění. Vláda by věc měla projednat v polovině dubna, o navýšení poté budou rozhodovat obě komory parlamentu.


Naše armáda je na pokraji sil s vysíláním do misí. Loni jsme byli ujišťováni, že 800 lidí je maximum a teď se má zvýšit o 30 procent.Alexandr Černý

„Nejsme a priori vůči všem misím, ale vždy jsme rozlišovali, o jakou misi jde. Proti té afghánské máme velké výhrady, a ta se má poměrně značně posílit. To rozhodně naši podporu nezíská,“ uvádí poslanec KSČM Alexandr Černý.

Komunisté podle něj podporují mise, které mají humanitární charakter a jsou schválené Radou bezpečnosti OSN. Právě nebojová mise v Afghánistánu ale tyto podmínky splňuje, zabývá se výcvikem a poradenstvím.

„Proti ní jsme z toho důvodu, že nepřináší žádný efekt. Problém Afghánistánu nelze řešit vojenskou silou. A řešíme něco, co svou invazí způsobili Američané,“ vysvětluje Černý. Také podle něj by o zahraničních misích měla rozhodovat jen vláda s důvěrou a zároveň dodává, že jde o jedno z nejchoulostivějších témat při jednáních o podpoře menšinové vlády.

autoři: všt , ert
Spustit audio