Češi v Británii: Občanství? 1500 liber a 2000 otázek

6. červen 2016

Největší audioportál na českém internetu

Český pas, který rozkousal pes Anny Robinson | Foto: Jiří Hošek

Češi v Británii: Občanství? Za 1500 liber a 2000 otázek

Stále více Čechů žijících ve Spojeném království přemýšlí v souvislosti s červnovým unijním referendem o britském pasu. Je to varianta, jak nepřijít o privilegované postavení občana členského státu Evropské unie.

Mirek Bulka a jeho manželka Lída udělali v severozápadní Anglii pozoruhodnou kariéru v hoteliérství a pohostinství. Hotelová manažerka Lída přiznává, že v souvislosti s nejistotou kolem červnového referenda vážně uvažují o britském občanství. Považují se za angažované občany a mrzí je, že nemůžou hlasovat v parlamentních volbách nebo právě v unijním plebiscitu.

„Nás zajímá, co se stane s našimi daněmi, zajímá nás, kdo bude u moci a jakým směrem se to bude vyvíjet. Volit v zemi je přece tak trochu zodpovědnost každého člověka a my máme syna, tak bychom chtěli i jemu ukázat, co je důležité,“ říká Lída Bulková.


Případný brexit by pro tisíce Čechů žijících v Británii znamenal ztrátu privilegovaného postavení. Právě to zatím ve Spojeném království coby občané členské země Evropské unie mají. Někteří Češi teď uvažují o tom, že by si zažádali o britské občanství. Jenže to není úplně snadná, a hlavně ani levná záležitost.

Mirek Bulka, který vede jednu z nejvyhlášenějších restaurací v Manchesteru, připomíná, že získání britského občanství není úplně snadná záležitost.

„Anglický pas je určitě možnost. Bohužel anglická vláda v tomto moc nepomáhá, aplikační proces je docela zdlouhavý – je tam asi 1500 liber na osobu, abyste dostal razítko, tak a myslím, že asi spíš budeme vyčkávat.“

Anna Robinson, na snímku vpravo

Test

Kromě vysokého poplatku stojí v cestě k vysněnému pasu taky záludný test, se kterým by si podle znalců neporadilo bez přípravy možná 95 procent rodilých Britů. Je to strašák i pro Kláru Burton, která ve Spojeném království žije už 10 let.

„Je to myslím přes 2000 otázek, ze kterých se může vybrat.“

Češka Dáša Limb ze severoanglického Knutsfordu uvažuje o britském pasu už teď, referendum, nereferendum. Důvody jsou prý ryze praktické.

„Naše holčička má anglický pas, ale já mám stále český. Pokaždé, když přiletíme, tak se mě ptají na možná pět otázek – kde se narodila, jaký je můj vztah k tomu dítěti atd.“ říká Dáša Limb.

Osobní asistentku rektora Manchesterské univerzity Annu historické hlasování 23. června absolutně netrápí.

„Nemrzí mě to, protože za mě může hlasovat někdo jiný,“ směje se.

Anna žije ve Spojeném království už 15 let a mohla by si zažádat o britský pas. Pokud by Spojené království z EU odešlo, Anna by prý o takové variantě vážně uvažovala. „Zatím to nemusím řešit, tak to neřeším.“

autor: Jiří Hošek

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.