Celkem 12 lidí dostalo v norimberském procesu trest smrti

7. prosinec 2022

Nacistický režim způsobil za svého 12letého trvání utrpení a smrt desítkám milionů lidí. Vítězné mocnosti se už za války rozhodly jejich hrůzné skutky odhalit a potrestat. V srpnu 1945 mocnosti na postupimské konferenci podepsaly statut mezinárodního soudu a dohodu o stíhání hlavních válečných zločinců. Ve své době bezprecedentní soudní řízení, při kterém se světová veřejnost poprvé dozvěděla o obludných rozměrech nacistických zvěrstev, začalo v Norimberku v listopadu 1945.

Dne 1. října 1946 proces skončil 12 rozsudky smrti a sedmi tresty odnětí svobody. O co vůbec v Norimberku šlo? A bylo možné nacistické zločiny, postrádající jakékoliv rozměry, trestat normálními zákony? Nad tím se v dokumentárním pásmu z roku 2005 zamýšlí publicista Ondřej Houska.

Na webu najdete až do 7. ledna 2023.

autor: Ondřej Houska
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.