Celkem 12 lidí dostalo v norimberském procesu trest smrti
Nacistický režim způsobil za svého 12letého trvání utrpení a smrt desítkám milionů lidí. Vítězné mocnosti se už za války rozhodly jejich hrůzné skutky odhalit a potrestat. V srpnu 1945 mocnosti na postupimské konferenci podepsaly statut mezinárodního soudu a dohodu o stíhání hlavních válečných zločinců. Ve své době bezprecedentní soudní řízení, při kterém se světová veřejnost poprvé dozvěděla o obludných rozměrech nacistických zvěrstev, začalo v Norimberku v listopadu 1945.
Dne 1. října 1946 proces skončil 12 rozsudky smrti a sedmi tresty odnětí svobody. O co vůbec v Norimberku šlo? A bylo možné nacistické zločiny, postrádající jakékoliv rozměry, trestat normálními zákony? Nad tím se v dokumentárním pásmu z roku 2005 zamýšlí publicista Ondřej Houska.
Na webu najdete až do 7. ledna 2023.
Související
-
Kreml zvažuje, že se zajatými Ukrajinci uspořádá jakýsi norimberský proces 2.0
Poslanci Státní dumy rozhořčeně prohlašují, že vojáků zajatých v Mariupolu žádná výměna zajatců týkat nebude.
-
Norimberský proces: Ve smyslu obžaloby se necítím vinen. Plnil jsem rozkazy
20. listopadu 1945 začal v německém Norimberku vojenský soudní proces na který čekal celý svět. Už během války bylo zřejmé, že chování agresora nezůstane bez soudu.
-
Josef Baxa: Norimberský proces vyslal světu zprávu, že na pozemskou spravedlnost není nikdy pozdě
Před 75 lety začal soud s vrcholnými nacistickými představiteli. Zodpovídali se z válečných zločinů a ze zločinů proti lidskosti. Stal se norimberský proces mementem?