Časosběrná reportáž: Co všechno u seniorů napáchá strach z covidu
Vakcínu proti covidu už dostalo přes 500 tisíc lidí starších 80 let. Tempo očkování pomalu zrychluje, ale čekání na vakcínu bylo pro mnohé doslova utrpením. „Na vlastní kůži to prožila naše rodina. Mé mámě je 84 let a na očkování čekala dlouho. Odkládala proto jiné vyšetření, měla strach z nákazy. Skončilo to kolapsem a pobytem v nemocnici,“ říká autorka časosběrného Zaostřena redaktorka Andrea Čánová. A dodává, že podobnou zkušenost má bezpočet dalších příbuzných seniorů.
Čtěte také
„Na jaře loňského roku se můj bývalý dětský pokojík proměnil na šicí dílnu. Moje mamka Věra se rozhodla vrátit covidu úder – a alespoň pro rodinu a pár známých ušila několik roušek,“ vzpomíná.
Věra Čánová bývala učitelkou mateřské školy a jako malá holka zažila válku, takže má s čím srovnávat. Úplnou izolaci kategoricky odmítla, ostatně, ani to nešlo, protože má těžkou artrózu kolen, takže špatně chodí a potřebuje péči ostatních. Taky ale veselí pravnuček. Holky za ní chodily poctivě vždy s rouškou.
A pak vláda oznámila, že spustí očkování. Do centrálního registru se mohli přednostně zapsat právě senioři 80+, a tak se chystala i ona v Ostravě-Staré Bělé. 15. leden byl ten den „D“. „Nebudeme se tlačit mezi prvními, dostala jsem jasný pokyn, a tak jsme k počítači spolu usedly až někdy dopoledne,“ říká dcera Andrea.
Bez vakcíny nechtěla k lékaří
Jenže dlouho se nic nedělo, a mezitím si seniorka občas postěžovala na bolest břicha. Pak to bylo častěji, přidaly se křeče, ale na odborné vyšetření nechtěla ani za nic. Zkoušeli jsme všechno, po dobrém i po zlém, nepomohlo nic, protože bez očkování měla strach.
Termín na očkování ale stále nikdo neposlal, respektive druhou smsku, která by potvrzovala registraci. „Mamka zkolabovala, museli jsme volat rychlou. Nakonec skončila v nemocnici s akutním zánětem žlučníku a dalšími potížemi,“ popisuje.
Čtěte také
Nakonec nešlo o vážné onemocnění, ale celá rodina byla opravdu vystrašená.
„Po pár dnech byla mamka zpátky doma. Pak dostala termín prvního očkování a konečně jsme na něj i jely. A snad za odměnu po tom martýriu – jsme při příchodu do očkovací místnosti vítkovické nemocnice potkaly zdravotní klauny.“
Poslechněte si celý časosběrný dokument Andrei Čánové, který točila celý rok se svou mámou Věrou.
Související
-
Imunita po prodělání covidu vydrží měsíce. Výzkum odhalil vyšší riziko reinfekce u seniorů
Senioři, kteří prodělali covid-19, mají vyšší riziko, že se znovu nakazí, než lidé mladší. Dánská studie naznačuje, že přirozená imunita většinou vydrží nejméně půl roku.
-
Plaga: Není tu souboj učitelů a seniorů o vakcíny. Senioři neměli o AstraZenecu zájem
Odborníci z Centra pro modelování biologických a společenských procesů ale upozorňují, že nemocnicím nejvíce ulehčí postupné očkování podle věku.
-
Hejtman Kuba: Zatím chodí víc vakcín Pfizer, proto seniory očkujeme rychleji v centru než u lékaře
Jak by Česko mohlo rychleji očkovat proti covidu-19? Pomohla by lepší spolupráce praktických lékařů s očkovacími centry?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.