Čaputovou dotlačily do kouta a vyčerpaly útoky na sociálních sítích, proto odchází, tvrdí bývalý poslanec Mikloško
Zuzana Čaputová nebude usilovat o další funkční období v roli slovenské prezidentky. Sama říká, že neměla dost sil. Chce ale ještě jmenovat příští vládu, která koncem září vzejde z předčasných parlamentních voleb. Jaké má slovenská hlava státu pro své rozhodnutí důvody a jsou pochopitelné?
„Zuzaninu rozhodnutí plně rozumím. Především poslední dva měsíce pro ni byly velmi nepříjemné, nejen kvůli smyšleným útokům opozice, ale chápu její důvody i v širším kontextu,“ uvádí v Pro a proti polistopadový ministr kultury a přítel Čaputové Ladislav Snopko.
Čtěte také
Bývalý předseda Slovenské národní rady František Mikloško prý lidsky chápe důvody prezidentky o úřad znovu neusilovat. „Předpokládám, že se otevře ale diskuse mnohem širšího záběru, tedy o celospolečenské atmosféře v zemi.“
„Hovoří se o obrovském nátlaku na paní prezidentku a její dcery ze strany nenávistných lidí. Ale další problém je, že po jejím zvolení se kolem ní vytvořil mýtus slovenského Havla. Čaputovou demokratický svět tlačil do pozice, která jí nebyla vlastní a kterou není lehké unést,“ dodává Mikloško.
Snopko ale považuje přirovnání Čaputové k Václavu Havlovi za odpovídající. „Jsou mezi nimi samozřejmě rozdíly, ale jsou to lidé ze stejného světa: hloubavého, vnímavého, chtějí hledat řešení a nevyžívají se ve sporech.“
Svět se na ni vykašlal
„Myslím si, že základní vliv na její odchod z vysoké politiky měla skutečnost, že svět, do kterého patřila, a tedy i my, se na ni vykašlal. Neprotestovali jsme proti urážkám na její adresu, jak bychom měli, a to nejen proto, že někdo ubližuje ženě, ale že se někdo chová neslušně a vulgárně. To je velmi vysilující,“ vysvětluje Snopko.
Čtěte také
Mikloško vzpomíná, jak on byl jako aktivní polistopadový politik často terčem útoků. „Skoro jsme nemohli ani chodit po ulici. Co by pro nás znamenalo, kdyby se mě někdo veřejně zastal? Téměř nic.“
Čaputová ale neodchází, upozorňuje bývalý ministr. „Nebude prezidentka, ale zůstává symbolem slušnosti, snášenlivosti a lidskosti. Proto je její význam rovnocenný Havlovi. U něj nebylo důležité, že byl prezidentem, ale že byl Havlem. A to samé platí pro Čaputovou,“ věří Ladislav Snopko.
„Dnes hrají obrovskou roli sociální sítě a ty nakonec Zuzanu Čaputovou dotlačily do kouta a začaly ji ničit. Byly to právě sítě, na kterých ji různí politici osočovali, že je zrádkyně a tak dále, takže nakonec odešla,“ odhaduje příčiny rozhodnutí současné slovenské hlavy státu František Mikloško.
Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu. Moderuje Lukáš Matoška.
Související
-
Politolog: ČR a Slovensko mají stejný přístup k nejpalčivějším otázkám současného světa
Petr Pavel se v pondělí vydal na svoji první zahraniční návštěvu, a to tradičně do Bratislavy.
-
Zuzana Čaputová: Koronakrize byla lekcí solidarity a soudržnosti. Doufám, že si je osvojíme
Slovenská prezidentka poskytla Českému rozhlasu Plus exkluzivní rozhovor přímo ve svém bratislavském paláci. Jak vyjít z koronavirové krize silnější?
-
Helena Třeštíková: Česká prezidentka? Určitě, ale ne jen proto, že je to žena. Musí to být osobnost
Řeč je o jejích divácky úspěšných časosběrných dokumentech, ale i o cenách či oceněních, nebo o současné pozici žen v české a evropské společnosti. Připravil Ján Bavala
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.