Kamila Pešeková: Znechucená Zuzana Čaputová už nechce kandidovat na funkci hlavy státu

21. červen 2023

Když se Zuzana Čaputová stala v roce 2019 slovenskou prezidentkou, vyhrála s kampaní, která zdůrazňovala především slušnost. Prohlašovala, že slušnost není slabostí, naopak, může být silou. K této své myšlence se Zuzana Čaputová přihlásila znovu, a to sice ve chvíli, kdy den před svými 50. narozeninami uvedla, že už nebude podruhé kandidovat na úřad slovenské prezidentky.

Svoje oznámení dlouho odkládala, v poslední době při nejrůznějších příležitostech ale naznačovala, že už je unavená.

Čtěte také

Podobná slova kdysi volil i její předchůdce Andrej Kiska. I on nastupoval do funkce prezidenta s těmi nejlepšími úmysly pomoct své zemi, vyvést ji z hluboké morální krize. Odcházel však hluboce znechucený s tím, že už podruhé kandidovat nebude.

Čaputové krok působí paradoxně, pokud si uvědomíme, že přesně v den, kdy oznámila veřejnosti své rozhodnutí, byl zveřejněn výsledek průzkumu veřejného mínění, podle kterého je právě ona pro občany Slovenska se 43 procenty nejdůvěryhodnější politickou osobností. O to větší zklamání mohla u svých příznivců a voličů vyvolat. Pravděpodobnost, že by další prezidentské volby opět vyhrála, je hodně vysoká.

Funkce v zahraničí?

Čaputová ale musela ve své funkci čelit také mnoha velmi osobním útokům. Dostávala nálepky, že je americká agentka, Sorosovo dítě, čelila vulgarizmům rozvášněných demonstrantů. Výhrůžky zabitím dokonce měly směřovat i na její rodinné příslušníky. Rozhodnutí prezidentky odejít z nejvyššího úřadu se dá proto pochopit daleko snadněji.

Čtěte také

Na straně druhé přišlo její rozhodnutí v situaci, kdy není jasné, jaká vláda vzejde z předčasných parlamentních voleb. Bude vůbec možné sestavit opět proevropskou a proatlantickou koalici? Nebo vznikne populisticko-národovecká vláda s ministry, kteří viní z rozpoutání války na Ukrajině kohokoli jiného jen ne Putinovo Rusko?

Proevropská prezidentka Čaputová, která nazývala ruskou agresi vždy pravým jménem a měla dobrou šanci na znovuzvolení, mohla být silnou protiváhou těmto tendencím.

Kamila Pešeková

Nyní zbývá ještě otázka, co se se Zuzanou Čaputovou stane, až opustí prezidentský úřad? Vytratí se z veřejného života tak rychle jako její předchůdce Kiska, když se rozhodl již po prvním mandátu jako prezident skončit? V jejím případě by to platit nemuselo.

Už někdy před rokem se objevily spekulace, že by Čaputová mohla zamířit například do nějaké vysoké funkce v některé z mezinárodních organizací. To je snad příslib, že se její politické priority a hodnoty, jako třeba slušnost, z veřejného prostoru úplně nevytratí.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.