Kamila Pešeková: Znechucená Zuzana Čaputová už nechce kandidovat na funkci hlavy státu
Když se Zuzana Čaputová stala v roce 2019 slovenskou prezidentkou, vyhrála s kampaní, která zdůrazňovala především slušnost. Prohlašovala, že slušnost není slabostí, naopak, může být silou. K této své myšlence se Zuzana Čaputová přihlásila znovu, a to sice ve chvíli, kdy den před svými 50. narozeninami uvedla, že už nebude podruhé kandidovat na úřad slovenské prezidentky.
Svoje oznámení dlouho odkládala, v poslední době při nejrůznějších příležitostech ale naznačovala, že už je unavená.
Čtěte také
Podobná slova kdysi volil i její předchůdce Andrej Kiska. I on nastupoval do funkce prezidenta s těmi nejlepšími úmysly pomoct své zemi, vyvést ji z hluboké morální krize. Odcházel však hluboce znechucený s tím, že už podruhé kandidovat nebude.
Čaputové krok působí paradoxně, pokud si uvědomíme, že přesně v den, kdy oznámila veřejnosti své rozhodnutí, byl zveřejněn výsledek průzkumu veřejného mínění, podle kterého je právě ona pro občany Slovenska se 43 procenty nejdůvěryhodnější politickou osobností. O to větší zklamání mohla u svých příznivců a voličů vyvolat. Pravděpodobnost, že by další prezidentské volby opět vyhrála, je hodně vysoká.
Funkce v zahraničí?
Čaputová ale musela ve své funkci čelit také mnoha velmi osobním útokům. Dostávala nálepky, že je americká agentka, Sorosovo dítě, čelila vulgarizmům rozvášněných demonstrantů. Výhrůžky zabitím dokonce měly směřovat i na její rodinné příslušníky. Rozhodnutí prezidentky odejít z nejvyššího úřadu se dá proto pochopit daleko snadněji.
Čtěte také
Na straně druhé přišlo její rozhodnutí v situaci, kdy není jasné, jaká vláda vzejde z předčasných parlamentních voleb. Bude vůbec možné sestavit opět proevropskou a proatlantickou koalici? Nebo vznikne populisticko-národovecká vláda s ministry, kteří viní z rozpoutání války na Ukrajině kohokoli jiného jen ne Putinovo Rusko?
Proevropská prezidentka Čaputová, která nazývala ruskou agresi vždy pravým jménem a měla dobrou šanci na znovuzvolení, mohla být silnou protiváhou těmto tendencím.
Nyní zbývá ještě otázka, co se se Zuzanou Čaputovou stane, až opustí prezidentský úřad? Vytratí se z veřejného života tak rychle jako její předchůdce Kiska, když se rozhodl již po prvním mandátu jako prezident skončit? V jejím případě by to platit nemuselo.
Už někdy před rokem se objevily spekulace, že by Čaputová mohla zamířit například do nějaké vysoké funkce v některé z mezinárodních organizací. To je snad příslib, že se její politické priority a hodnoty, jako třeba slušnost, z veřejného prostoru úplně nevytratí.
Autorka je komentátorka Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka