Bystrozraký a bystrosluchý samotář, po němž touží pytláci: rys ostrovid vidí kořist ve tmě na 300 metrů a slyší i 80 metrů vzdálenou myš

19. srpen 2023

Když mluvíme o návratu velkých šelem do naší přírody, každý řeší vlky a medvědy, ale málokdo si vzpomene na rysa ostrovida. Zahlédnout tuto největší středoevropskou a velmi plachou divokou kočku ve volné přírodě je téměř nemožné a odborníci detekují jeho pobyt podle stop, chlupů a trusu. 

Rys ostrovid je mimořádně krásná kočka s extrémně vyvinutým zrakem i sluchem– kořist vidí i ve tmě na vzdálenost 300 metrů.

Čtěte také

Rys je charakteristický typickými štětinkami na ušních boltcích, jimž se říká chvostky, a specifickými licousy. Ty používá k otírání se o skály a předává tak vzkaz ostatním samcům a především samicím, které mají zájem o páření.

Rys žije samotářsky, nemá rád kočky domácí a lišky a má specifickou strategii lovu – svou kořist vždy překvapuje útokem ze zálohy a nikdy ji nepronásleduje.

Na celém území České republiky dnes žije slabá stovka rysů, nejvíce na Šumavě a v Pošumaví. Rys ostrovid je bohužel stále častým terčem pytláků a trofejových lovců a musí čelit spoustě dalších nebezpečí. Jeho pobyt se snaží monitorovat tzv. Rysí hlídky Hnutí DUHA.

S jejich dlouholetou hlavní koordinátorkou na Šumavě Josefou Volfovou a ředitelem Šumavského národního parku Pavlem Hubeným a ředitelem KRNAPu Robinem Bohnischem se vydala po stopách rysa Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Související