Pavouci nejsou vždy kanibalové, brouci dokáží efektivně spolupracovat a mloci jsou mistři v dlouhověkosti, říká zoolog a fotograf Lukáš
Vít Lukáš je mužem několika profesí. Především je to zoolog – léta působil v pražské zoo jako kurátor primátů, pak pracoval na tvorbě nových sbírek v Národním muzeu. Je to ale i dobrodruh a cestovatel – projel Afriku i Asii a téměř celou Jižní Ameriku a 10 let žil v Chile. Je to také vědec a pedagog – založil úspěšnou přírodovědeckou stanici, vyučoval na dvou vysokých školách a vedl několik výzkumných projektů.
A je to také fotograf: desetkrát vyhrál Czech Nature Photo, ocenění získal i v soutěži Czech Press Photo a v mezinárodních soutěžích a loni se jeho snímek Pulci stal Fotografií roku.
A samozřejmě je to ekolog a dnes se věnuje především tzv. ochranářské fotografii. Co to vlastně je a jak může fotografování zvířat přispět k ochraně přírody? Proč je důležité fotografovat živočichy, které lidé nemají rádi? A který stát má nejzachovalejší přírodní bohatství? S Vítem Lukášem se do přírody vydala Markéta Ševčíková. (repríza)
Související
-
Divoká zvířata se stěhují do měst – do Prahy nutrie, na africká předměstí hyeny. Proč se to děje?
Svět se mění a příroda s ním. Kdyby existoval stroj času a člověk z roku 1923 by se dostal do současnosti a prošel se po Praze, patrně by vůbec nechápal, kde se to ocitnul.
-
Vlkům se letos na území Česka dařilo. Zasahovalo sem 24 vlčích teritorií
Nejčastěji se do Čech vlci dostávají ze středoevropské nížinné populace, jejíž centrum je v západním Polsku a v Německu.
-
Petr Orel zachraňuje nejen orly. Založil první nemocnici pro volně žijící zvířata ve střední Evropě
Jak jinak by se měl jmenovat muž, který se stará o orly a jejich návrat do naší přírody, než stejně jako oni?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka