Byl Zikmund Lucemburský liškou ryšavou?
V lidové tradici padouch. V historickém vnímání nejčastěji nepřítel národních zájmů, nebo zrádce Mistra Jana Husa. Symbolem pak bývá pojmenování „liška ryšavá“.
Právě taková hodnocení, a zřejmě i rozšířený názor, se váží k postavě panovníka Zikmunda Lucemburského. Nezapomínáme ale na to, že patřil k nejúspěšnějším evropským státníkům dané doby? Nejsme příliš v zajetí mýtů, polopravd, které nás provázejí přinejmenším od 19. století?
Syn Karla IV. a Elišky Pomořanské se narodil roku 1368, a byl o sedm let mladší než jeho bratr Václav IV. Zemřel pak ve svých 69 letech v roce 1437. Ocitnul se ve velmi složitém období, možná i proto o něm historik Josef Pekař napsal: „Osud mu navalil v cestu překážky, na něž nebyl.“
Hluboká společenská krize na přelomu 14. a 15. století se projevila ve všech oblastech života. Byla také jedním ze základů vznikajícího husitství, kterému se Zikmund Lucemburský rázně postavil.

Patřil ale k mimořádně vzdělaným panovníkům a mezi jeho zásluhy patřily oba církevní koncily (Kostnický v letech 1415 – 1418 i Basilejský v roce 1431), které byly zásadními pro uklidnění nejen situace v církvi, jednotlivých státech, ale především pro zklidnění situace a obnovení pořádku.
Historie nezná spekulace, co by bylo, kdyby … Připusťme si alespoň krátké zamyšlení, jak by stejnou situaci zvládali jiní panovníci. Možná kdyby Zikmund žil v klidnější době, s hrdostí bychom si ho připomínali.
Demytizace Zikmunda aneb Lišky ryšavé je tématem dalšího dílu Jak to bylo doopravdy s prorektorem Univerzity Karlovy Janem Roytem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.