Brexit? Jako euroskeptik dnes slavím, přiznává spisovatel Benjamin Kuras

31. leden 2020

Velká Británie dnes opouští Evropskou unii. Po téměř čtyřletém vyjednávání, které rozhodlo pro brexit. Zemi čekají další složitá hledání podoby vzájemných (nejen) obchodních vztahů s unijními zeměmi. Má Británie důvod k oslavám? Publicista Benjamin Kuras slaví, jeho britský kolega David Vaughan ale očekává složité období.

Čtěte také

„Nigel Farage řekl, že k přátelství a spolupráci nepotřebuje Evropa žádnou komisi. Takže já jako euroskeptik slavím,“ říká v pořadu Pro a proti spisovatel a publicista Benjamin Kuras.

Britská společnost se sice většinově rozhodla o odchodu z Unie, chybou bylo, že nikdo nepromyslel jak. „Klidně se ale mohlo bez jakéhokoliv dalšího dohadování vypadnout z EU do Evropského sdružení volného obchodu... Nemusely se ztrácet tři roky zbytečným handrkováním.“

Všechna vyjednávání bych teď přenechal podnikatelům, ať od toho jdou politici pryč... Byznys pojede dál, a bude chtít jet dál co nejsnadněji. Proto bude nejlepší, když budou politici chvíli mlčet... Boris Johnson má ale větší šanci vyjednat podmínky, než měla Theresa Mayová.
Benjamin Kuras

Spisovatel vnímal prý celý brexit jako komedii. „Zvlášť když byla premiérkou a předsedkyní brexitové strany zvolena antibrexitářka,... která si podvědomě přála, aby brexit nebyl. Takže si s ní pak evropská byrokracie pohrávala jak s míčkem.“ 

„Mně chybí důležitý element, a to že úplně odstavili Farage, díky kterému se referendum vyhrálo. Já bych si představoval, že si ho Boris přizve do poradního týmu,“ shrnuje Benjamin Kuras.

Johnson má hlasy jen zapůjčené

Čtěte také

„Já neslavím, už jsem si zvykl, takže ani nebudu truchlit... Další vývoj nebude nijak katastrofický,“ očekává britský novinář a pedagog David Vaughan

Podle něj demokracie tkví v dohodách a kompromisech. „Hodně věcí v EU funguje těžkopádně právě protože se musí víc států dohodnout na kompromisu. V Británii ale historicky trochu prvek kompromisu chybí. Celý politický systém je postavený na tom, že nejsilnější zvítězí a převálcuje ostatní.“ 

Většina lidí, i těch, kteří hlasovali pro vystoupení, byla z výsledku referenda v šoku... Ale k referendu vůbec nemělo dojít. Poslanci udělali chybu, když souhlasil s podmínkami referenda... A hned po zveřejnění toho extrémně těsného výsledku měli ti, kteří byli proti, už začít bojovat za to, aby Británie v EU zůstala... Politici měli přesvědčit voliče, že se mýlili.
David Vaughan

Velkou Británii určitě čeká těžké období. „Ale nebude to katastrofa, i když bude na konci roku jen nějaká dílčí dohoda... V průběhu dalších let se to vyřeší, budou sice nějaké složité věci i hospodářské problémy..., ale může se stát ledacos.“ 

„Pozice pana Johnsona není tak silná, jak to vypadá na první pohled. Jeden komentátor to řekl pěkně, že řada lidí mu svůj hlas spíš půjčila, než dala... Bude ale muset splnit spoustu slibů a jak víme, ne vždy má prostředky na splnění slibů, abych to řekl diplomaticky,“ připomíná David Vaughan.

Poslechněte si celé Pro a proti Veroniky Sedláčkové.

autoři: Veronika Sedláčková , Ondřej Čihák

Související