Brexit bude odložen, euroskeptici v současné dohodě ničeho nedosáhli, míní publicista Tomský
Britské vládě se v pondělí nepodařilo ani na druhý pokus prosadit hlasování o brexitové dohodě. Rozhodl tak předseda Dolní sněmovny John Bercow, nejdříve je prý třeba obsah dohody převést do britského práva. Podaří se premiérovi Borisi Johnsonovi vyvést zemi z Evropské unie v termínu do konce října?
„Jsem zastánce tvrdého brexitu a ta dohoda se mi vůbec nelíbí, protože nesouhlasím s existencí Evropské unie,“ deklaruje publicista Alexander Tomský.
Čtěte také
Konzervativci, kteří by v Unii chtěli zůstat, Johnsona podezřívají, že chce odejít bez dohody a nedůvěřují mu.
Vnitrostranické opozici se nelíbí, že se strana obrací směrem k nacionalismu, Tomský ale upozorňuje na nebezpečí, které pro konzervativce představuje Strana pro brexit Nigela Farage – mohla by je prý úplně zničit.
Měl jsem pocit, že (v Bruselu) počítali s tím, že k brexitu nedojde. Že to opozice zmaří. Ale teď už vidí, že Johnson je velké politické zvíře a vyhraje příští volby.
Alexander Tomský
„Je jasné, že dojde k odkladu brexitu. Johnson hrál hru se svou vlastní stranou i Stranou pro brexit, že pokud nebude parlament poslušný, tak bude tvrdý brexit. Nikdy to nebyla pravda,“ míní Tomský.
Současná dohoda podle něj znamená, že euroskeptici ničeho nedosáhli – Velká Británie sice vystupuje z Unie, nebude platit členský příspěvek a bude si moci vybírat migranty. „Evropská unie je kartel, který má svá vlastní pravidla, tarify a kvóty – pro Británii je nevýhodná – a to vše zůstává ve hře,“ podotýká politolog.
Dohoda je jen začátek
Analytik Kryštof Kruliš zdůrazňuje, že teď bude záležet na tom, jak dopadnou další jednání o budoucím vztahu mezi Velkou Británií a Unií. Jejich výsledek navíc budou muset schválit parlamenty všech členských zemí.
Čtěte také
Johnson nakonec souhlasil se zavedením celních kontrol mezi Velkou Británií a Severním Irskem a kvůli tomu ztratil podporu severoirských unionistů. „Pro ně je to symbolická hranice uvnitř jejich vlastní země. Získal tím ale podporu těch nejeuroskeptičtějších hlasů v Konzervativní straně,“ přibližuje Kruliš.
„Současná dohoda ale řeší jen první fázi, tedy způsob vystoupení, finanční vyrovnání, ale ne budoucí vztah po přechodném období, které má končit někdy v letech 2020 až 2022,“ vysvětluje.
Evropská unie vychází Johnsonovi vstříc tím, že rozhodnutí o odkladu nechává na konec měsíce, aby se z poslanců nesejmul tlak na to, aby dohodu implementovali do britského právního řádu.
Kryštof Kruliš
Podle Kruliše není vůbec jisté, že britský parlament dohodu schválí. V následujících dnech totiž bude projednávat celou řadu dodatků, například labouristé mohou chtít vládě uložit povinnost, aby usilovala o vytvoření celní unie, nebo prosazovat druhé referendum. A jejich požadavky by mohli podpořit i severoirští unionisté.
Související
-
Jan Jůn: Pyrrhovo vítězství Borise Johnsona?
S trochou nadsázky by se dalo s umírněnými britskými brexitáři a s premiérem Borisem Johnsonem tvrdit, že dobrá věc se konečně podařila.
-
EU není jednotná v tom, jak by prodloužení brexitu mělo vypadat, říká politolog Hnízdo
Nekonečný brexitový seriál pokračuje. Aktuální situaci nastiňuje Bořivoj Hnízdo z pražské Metropolitní univerzity.
-
Bylo rozhodnuto už v sobotu, odmítl další hlasování o brexitové dohodě předseda sněmovny Bercow
„Když to shrnu, dnešní návrh je ve své podstatě stejný jako ten sobotní a sněmovna o této otázce již rozhodla,“ řekl Bercow britským poslancům.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.