Brexit bude odložen, euroskeptici v současné dohodě ničeho nedosáhli, míní publicista Tomský

22. říjen 2019

Britské vládě se v pondělí nepodařilo ani na druhý pokus prosadit hlasování o brexitové dohodě. Rozhodl tak předseda Dolní sněmovny John Bercow, nejdříve je prý třeba obsah dohody převést do britského práva. Podaří se premiérovi Borisi Johnsonovi vyvést zemi z Evropské unie v termínu do konce října?

„Jsem zastánce tvrdého brexitu a ta dohoda se mi vůbec nelíbí, protože nesouhlasím s existencí Evropské unie,“ deklaruje publicista Alexander Tomský.

Čtěte také

Konzervativci, kteří by v Unii chtěli zůstat, Johnsona podezřívají, že chce odejít bez dohody a nedůvěřují mu.

Vnitrostranické opozici se nelíbí, že se strana obrací směrem k nacionalismu, Tomský ale upozorňuje na nebezpečí, které pro konzervativce představuje Strana pro brexit Nigela Farage – mohla by je prý úplně zničit.

Měl jsem pocit, že (v Bruselu) počítali s tím, že k brexitu nedojde. Že to opozice zmaří. Ale teď už vidí, že Johnson je velké politické zvíře a vyhraje příští volby.
Alexander Tomský

„Je jasné, že dojde k odkladu brexitu. Johnson hrál hru se svou vlastní stranou i Stranou pro brexit, že pokud nebude parlament poslušný, tak bude tvrdý brexit. Nikdy to nebyla pravda,“ míní Tomský.

Současná dohoda podle něj znamená, že euroskeptici ničeho nedosáhli – Velká Británie sice vystupuje z Unie, nebude platit členský příspěvek a bude si moci vybírat migranty. „Evropská unie je kartel, který má svá vlastní pravidla, tarify a kvóty – pro Británii je nevýhodná – a to vše zůstává ve hře,“ podotýká politolog.

Dohoda je jen začátek

Analytik Kryštof Kruliš zdůrazňuje, že teď bude záležet na tom, jak dopadnou další jednání o budoucím vztahu mezi Velkou Británií a Unií. Jejich výsledek navíc budou muset schválit parlamenty všech členských zemí.

Čtěte také

Johnson nakonec souhlasil se zavedením celních kontrol mezi Velkou Británií a Severním Irskem a kvůli tomu ztratil podporu severoirských unionistů. „Pro ně je to symbolická hranice uvnitř jejich vlastní země. Získal tím ale podporu těch nejeuroskeptičtějších hlasů v Konzervativní straně,“ přibližuje Kruliš.

„Současná dohoda ale řeší jen první fázi, tedy způsob vystoupení, finanční vyrovnání, ale ne budoucí vztah po přechodném období, které má končit někdy v letech 2020 až 2022,“ vysvětluje.

Evropská unie vychází Johnsonovi vstříc tím, že rozhodnutí o odkladu nechává na konec měsíce, aby se z poslanců nesejmul tlak na to, aby dohodu implementovali do britského právního řádu.
Kryštof Kruliš

Podle Kruliše není vůbec jisté, že britský parlament dohodu schválí. V následujících dnech totiž bude projednávat celou řadu dodatků, například labouristé mohou chtít vládě uložit povinnost, aby usilovala o vytvoření celní unie, nebo prosazovat druhé referendum. A jejich požadavky by mohli podpořit i severoirští unionisté.

autoři: Tomáš Pavlíček , ert

Související