Boj o Mars odstartuje Falcon Heavy, do vesmíru vynese i elektromobil Tesla

6. únor 2018
Raketa Falcon Heavy společnosti Space X by měla doletět na oběžnou dráhu Marsu.

Stroj Falcon Heavy, nejvýkonnější raketa současnosti z dílny společnosti SpaceX vizionáře Elona Muska, v úterý startuje z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Jejím cílem je dobýt oběžnou dráhu Marsu, kde mimo jiné „jen tak z legrace" vysadí elektromobil Tesla Roadster. Pokud vše půjde podle plánu, bitva o Mars tak definitivně začíná.

Falcon Heavy měří sedmdesát metrů, těžká je čtrnáct set tun a výkon má jako osmnáct jumbo jetů dohromady. „Bude to fascinující start. Falcon Heavy má sedmadvacet motorů. Jsou to vlastně tři rakety spojené v jednu,“ říká vesmírný publicista Paul Marks.

Že není vyhráno, dokud raketa nedorazí přímo na místo určení, ví i samotný Musk. Na loňské konferenci věnované Mezinárodní vesmírné stanici prohlásil, že riziko neúspěchu je velké. „Víte, já si myslím, že je to skvělá raketa, ale spoustu věcí prostě nemůžeme otestovat na Zemi,“ vysvětluje.


Americký vizionář Elon Musk chce začít s kolonizací Marsu do čtyř let a právě raketa Falcon Heavy má být vstupenkou na rudou planetu.

„Raketa odstartuje, dostane se na oběžnou dráhu Marsu a bude obíhat kolem Slunce. To je v podstatě jediné, co teď musí prokázat – že se tam opravdu dostane a že dokáže dostat sondu přímo na oběžnou dráhu Marsu,“ vysvětluje redaktor vydavatelství 24net Michal Šrajer.

Testován bude samozřejmě také nákladní prostor rakety a Elon Musk se rozhodl, že nezaškodí udělat reklamu i své další společnosti. Proto raketa do vesmíru vynese elektromobil Tesla Roadster. Musk chce auto vypustit do volného prostoru a – jak napsal na svém twitterovém účtu – auto bude toho, kdo si pro něj doletí.

Do bitvy o Mars se zřejmě časem zapojí i další hráči. NASA ale svou raketu schopnou doletět na rudou planetu teprve vyvíjí a Jeff Bezos ze společnosti Amazon s misemi na oběžnou dráhu a projektováním velkých raket teprve začíná.

autor:Matěj Skalický
  • Aktuální dění
  • Rozhovor
  • Mars
  • SpaceX
  • Elon Musk