Body pro Paroubka

27. květen 2005

Když nedávno prezident Klaus označil premiéra Paroubka za zřetelného a silného politika, nejspíše netušil, že se o pravdivosti tohoto svého tvrzení brzy osobně přesvědčí.

Nový premiér má za to, že není možné, aby zahraniční politika České republiky zněla "mnoha hlasy". Článku ústavy, který označuje vládu za vrcholný orgán výkonné moci, do níž spadá i hlava státu, rozumí tak, že za výroky prezidenta nese vláda odpovědnost. V tomto smyslu je třeba rozumět premiérově větě, že "napříště, až bude jezdit prezident na akce související s Evropskou unií, samozřejmě dostane od vlády mandát, určitou směrnici". Na něco takového ovšem Václav Klaus není zvyklý, a tak není vyloučeno, že nakonec dojde na premiérovo upozornění, že vláda od dosud formálního schvalování prezidentových cest přistoupí k jednání o tom, které prezidentovy cesty jsou z pohledu české zahraniční politiky žádoucí a které nikoli.

Jakkoli Jiří Paroubek hovoří o potřebě zjednat pořádek v zahraničněpolitické agendě, nepochybně mu je jasné, že ve skutečnosti vstoupil do ringu s velmi silným soupeřem. Situaci, zdá se, vyhodnotil tak, že nemá co ztratit, a hned první internetová anketa na serveru i-Dnes ukázala, že mu v tomto sporu fandí více hlasujících než prezidentovi. Asi to nebude tím, že by včera účastníci zmíněné ankety horečně studovali ústavu a vyjadřovali pak své právní stanovisko. Spíše mohlo mnoha lidem připadat sympatické, že se Paroubek, coby nová tvář na politické scéně a ještě včera její outsider, nebojí střetu s ostříleným rutinérem. Více než věcná podstata sporu asi zaujala Paroubkova kuráž. Oba ústavní činitelé se pravděpodobně rychle smíří. Ve výsledku prezident na prestiži neutrpí. Kdo ovšem politicky vydělá, bude premiér.

autor: iho
Spustit audio

Více z pořadu