Bizarní rodičovská péče červorů

27. březen 2013

Mezinárodní tým vědců popsal nový druh červora z Francouzské Guyany. Jeho čerstvě vylíhlá mláďata se živí tím, že okusují kůži své matky.

Červoři (Gymnophiona) patří mezi obojživelníky, ale na pohled vypadají spíš jako přerostlé žížaly. Mají až 1,5 metru dlouhé kroužkované tělo a žijí ve vlhké půdě, kde loví bezobratlé živočichy. K tomu jim slouží ústa s drobnými zoubky. V Jižní Americe se vyskytuje víc než 40 druhů červorů z čeledi cecíliovití (Caeciliidae). K nim nyní přibyl jeden zbrusu nový, který vědci objevili na území Francouzské Guyany.

Červor Microcaecilia dermatophaga - zoubky mláďat

Cecilka Microcaecilia dermatophaga se od dříve popsaných druhů liší detaily své anatomie, nejzajímavější je ale její péče o potomstvo. Samice kladou vajíčka, snůšku pečlivě střeží a vylíhlým mláďatům poskytují potravu ze svého vlastního těla. Mladé cecilky se živí tím, že speciálními zoubky okusují buňky z pokožky své matky, které jsou bohaté na tuk. Na normální stravu přecházejí až poté, co svůj „fetální“ chrup vymění za zuby, které mají dospělí jedinci.

Zdroj: PLOS ONE

autor: Tvůrčí skupina popularizace vědy
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.