Babiš nemůže jen tak odejít z politiky, v sázce je hodně. Chce se stát prezidentem, tvrdí politolog
Hnutí ANO sice ve volbách získalo nejvíce mandátů, přesto ale skončilo druhé za koalicí Spolu a nejspíše skončí v opozici. Podle politologa Tomáše Lebedy teď podřídí svou opoziční strategii tomu, aby se jeho lídr Andrej Babiš stal prezidentem. „Domnívám se, že tento záměr Babiš v hlavě nosí. A ANO je strana jednoho muže, která v podstatě byla zřízena na jeho podporu, na podporu jeho politické kariéry,“ soudí.
Indicií k tomu, že Babiš bude chtít usilovat o funkci prezidenta, je prý celá řada. „Za stávajících okolností nemůže jen tak jednoduše odejít z politiky. V sázce má poměrně hodně,“ míní politolog.
Čtěte také
„Agrofert se velmi brzy dostane do hledáčku celé řady státních orgánů, které budou přezkoumávat, zda byly dotace a státní zakázky přiděleny správně, nebo ne. To, co se předtím z řady důvodů nedělo, tak teď se patrně začne dít,“ domnívá se Lebeda.
Babišovy prezidentské ambice stojí prý i za jeho razantním vystoupením proti tomu, jak si počínají lidé z okolí prezidenta Miloše Zemana, s nímž ho až dosud pojilo pragmatické spojenectví.
„Myslím, že to nebyla žádná velká láska, ale spíše skutečně pragmatické spojenectví. Podobně jako je a byl zvyklý taková spojenectví dělat v byznysu,“ podotýká politolog.
Konsensuální Fiala
Obtížné vládnutí podle Lebedy čeká pětici stran vznikající vládní koalice.
„Teď to vypadá docela růžově. Motivace se dohodnout, obsadit vládu a vedení sněmovny je obrovská. A samozřejmě tam je určitá euforie a hlavně snaha nezklamat voliče, kteří jim ten hlas dali často i proto, že si přáli změnu. Na druhou stranu my jsme v Česku ještě nikdy neměly koalici složenou z pěti stran,“ připomíná.
Čtěte také
Nevylučuje přitom, že Piráti z koalice v budoucnu odejdou, ostatně vláda by měla většinu i bez nich. I tak ale koalice čtyř stran bude mimořádně fragmentovaná, myslí si politolog. Konzervativní strany, jako je KDU-ČSL, na sebe totiž budou programově narážet s liberály a dojde ke koaličním sporům.
„Nebude to jednoduché, ale bude velmi záležet na premiérovi. A Petr Fiala (ODS) má podle mě v tomto docela dobré předpoklady být premiérem, který dokáže udržovat konsensus,“ uvádí Lebeda.
Petr Fiala má podle mě docela dobré předpoklady být premiérem, který dokáže udržovat konsensus.
Tomáš Lebeda
Nový předseda vlády bude muset řešit problém prohlubujících se rozdílů mezi velkými městy a periferií, soudí politolog. Z ekonomického růstu totiž dnes profitují jen některé regiony, do bohatých měst navíc putuje i více peněz na hlavu.
Čtěte také
„Je třeba se vážně zamyslet nad rozpočtovým určením daní,“ vyzývá Lebeda, který nabízí i další možná zvýhodnění, například nižší sociální pojištění nebo daně pro občany a zaměstnavatele v regionech.
Podaří se sociální demokracii vrátit se pod pravicovou vládou do sněmovny? A proč ve volbách propadlo tolik hlasů? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.
Související
-
Jiří Leschtina: Babišův úprk z potápějící se lodi Hradu
Babiš nechal situaci zajít na hranu. Což si nelze vysvětlit jinak, než že mu – stejně jako okolí prezidenta – vyhovovalo prodlužování nejistoty kolem formování nové vlády.
-
Politolog: Vondráček není hloupý, jak se tváří. Možná s Mynářem na „habaďůře“ vědomě spolupracoval
S debatou o aktivaci článku 66 Ústavy se otevřela také otázka odvolání ředitele prezidentovy kanceláře Vratislava Mynáře. A také role Radka Vondráčka (ANO).
-
Miloš Zeman nemá kladný vztah k Rusku. Nemá kladný vztah k ničemu, jen k sobě, odhaluje Mitrofanov
„Odcházení Miloše Zemana přímo ne, protože nevíme, nakolik on ví o tom, že odchází. Ale jeho okolí mi Rusko připomíná,“ říká Alexandr Mitrofanov v pořadu Osobnost Plus.
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.