Ve volbách jsme vykrváceli na tom, aby demokratické strany porazily Babiše, shrnuje Pirát Michálek
Poslanecký klub Pirátské strany se po volbách smrskl z 22 na 4 členy, když většinu mandátů získalo koaliční hnutí STAN. Přesto ale Piráti požadují rovnocenné zastoupení ve vládě. „Šli jsme do voleb jako koalice, získali 830 tisíc voličů a chceme, abychom měli v té koalici postavení rovného partnera,“ deklaruje šéf pirátských poslanců Jakub Michálek.
Kromě nízkého počtu získaných poslanců Michálka zklamal také volební výsledek koalice. „Z počátečního nadšení a průzkumů nad 30 procenty jsme se dopracovali až na 15 procent. To je obrovský, v českých podmínkách mimořádný pokles,“ konstatuje.
Čtěte také
Na vině je prý masivní negativní kampaň ze strany vládního hnutí ANO, SPD, proruských trollů a dezinformačních médií. Michálek ovšem připouští i chyby ve strategii kampaně.
„Pro mě je hlavně zklamání to, jak jsme byli překroužkováni. Náš tým fungoval dobře a byla to parta pracovitých lidí, kteří dodávali konkrétní zlepšení pro občany České republiky,“ uvádí.
Podle Michálka by Pirátská strana uhájila více mandátů, pokud by kandidovala samostatně, protože hlavním terčem negativní kampaně by se stala koalice Spolu. „Ale je dost možné, že bychom dohromady nezískali většinu ve sněmovně, tudíž by vládl dále Andrej Babiš (ANO) s podporou dalších stran,“ upozorňuje.
Krváceli jsme za demokracii
Michálek přiznává, že pirátští poslanci, kteří neobhájili mandát, jsou zklamaní. Nyní se prý ale chtějí soustředit na vyjednávání o nové vládě a snažit se realizovat svůj program. Za prioritu označuje novelu zákona o střetu zájmů, kterou Piráti navrhovali už v minulém volebním období.
Čtěte také
„Z hlediska protikorupčních zákonů nám jde o to, aby se neztrácely nikde peníze. Abychom se nevraceli do těch historických problémů, které měly třeba některé pravicové vlády. A máme celou řadu zákonů, které budeme prosazovat. Je to veřejná evidence dotací, rozklikávací rozpočty až na úroveň faktur nebo správné fungování státního zastupitelství,“ vyjmenovává poslanec.
Za klíčový považuje nový zákon o státním zastupitelství: „Pokud si máme v Česku uchovat demokracii – a my jsme na tom ve volbách tak trochu vykrváceli, aby ty demokratické strany získaly úspěch a ukončily tu současnou vládu –, tak je potřeba, abychom měli nezávislou justici a nezávislé státní zastupitelství.“
Měla by proto být zavedena transparentní pravidla a funkční období státních zástupců, přičemž ten nejvyšší by mohl být odvolán jedině v kárném řízení. Ke změně na postu nejvyššího státního zástupce by pak mělo dojít až po schválení novely.
Jaké jsou další programové priority Pirátské strany, které chce ve vládě prosazovat? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.
Související
-
Jiří Leschtina: Piráti by ve vládě chybět neměli. Duo Rakušan–Bartoš spojuje víc než punk
Piráti by neměli jít do vlády, protože tam budou mít slabý hlas a vláda má většinu i bez nich. S těmito názory a radami se roztrhl pytel hned po sečtení volebních hlasů.
-
Vykroužkování Pirátů míří do učebnic. Témata mladých se do sněmovny nedostala, říká sociolog
Volby do poslanecké sněmovny jsou za námi, do dolní komory parlamentu míří čtyři uskupení. Hostem Radia Wave je ředitel sociologické agentury STEM Martin Buchtík.
-
David Klimeš: Debakl Pirátů dává šanci na sourodou středopravou vládu
Pět stran, dvě předvolební koalice, jedna povolební vláda. To je cesta, po které nyní jde vítězná trojice ODS, lidovců a TOP 09 spolu s dvojicí Starostů a Pirátů.
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.