Autismus se projeví přibližně u procenta populace. Jeho vznik i léčba je pro vědce stále záhadou

1. duben 2021

V budoucnu by lidem s autismem mohla pomoci například genová terapie. Zkoumá se se také vliv mikrobiomu ve střevech na fungování mozku. Poruchy autistického spektra se dají rozpoznat už v raném věku. I proto vyplňují rodiče dětí u pediatra při osmnáctiměsíční preventivní prohlídce specializovaný dotazník.

Čtěte také

Sleduje se především to, jak dítě se svými rodiči komunikuje, upozorňuje psycholožka Kateřina Thorová z Národního ústavu pro autismus: „Všechny děti by se měly učit skrze sociální kontakt. Pokud to nedělají, je nutné u dětí vyloučit poruchu autistického spektra.“

Pokud se u dítěte autismus potvrdí, odborníci by s ním měli začít pracovat co nejdříve.

Co může rodiče upozornit na to, že se jejich dítě vyvíjí jinak? Jak mohou rodinám pomoci odborníci? Více si poslechněte v reportáži Andrey Skalické.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.