Atentát na rakouského kancléře a další temné okamžiky léta 1934
Nacistický puč v Rakousku z června 1934 sice ztroskotal, protože byl veden diletantsky – zahynul při něm ale rakouský kancléř Engelbert Dolfuss. Jeho atentátník měli české kořeny. Do té doby autonomní rakouský fašismus vydržel ještě přes tři roky, během kterých ale stále víc ustupoval německým nacistům.
Nakonec se na jaře 1938 Hitlerovi téměř bez odporu vzdal. Temné okamžiky léta 1934 a atentátu na rakouského kancléře připomínáme v repríze pořadu Politické vraždy Ondřeje Housky. Na webu jen do 27. prosince 2023.
Související
-
Mussolini v mýtu a v paměti aneb proč není nostalgický pohled na fašismus na místě
Proč je v Itálii Mussolini stále v mnoha kruzích vnímám nostalgicky? Na to odpovídá nová kniha historika Paula Cornera Mussolini v mýtu a v paměti.
-
Nacismus, fašismus a komunismus jsou ideologie podobné, ne identické
30. ledna 1933 byl Adolf Hitler jmenován říšským kancléřem. Rubikon byl překročen a Německo se z rozkládající se demokracie vydalo na svou totalitní cestu.
-
Karel Hvížďala: Co je to fašismus?
Frekvence pojmu fašismus ve veřejném prostoru se v tomto roce zřetelně zvýšila. Používá se v souvislosti s Ruskem a Ukrajinou, Alternativou pro Německo.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.