Asociace: Dostupné bydlení? Uvolněte podmínky pro stavbu bytů a vpusťte investice penzijních fondů
Asociace nájemního bydlení České republiky, která sdružuje tuzemské pronajímatele bytů, navrhuje, aby se v Česku zachovaly neregulované nájmy, zjednodušilo se vyúčtování služeb i zdanění příjmů z nájmu a výrazně se urychlila výstavba nájemních bytů. Mimo jiné tím, že stát umožní investovat do nájemních bytů penzijním společnostem. Bez toho se nepodaří zastavit neustálé zdražování bydlení v Česku, které je čím dál víc nedostupné.
Vyplývá to z nové strategie rozvoje nájemního bydlení, kterou v minulých dnech asociace představila. Jde o celkem zhruba dvacítku opatření, která by se měla udělat ve třech příštích volebních obdobích.
„Otázka, jak řešit bydlení, není na rok nebo dva. Je proto potřeba dávat si pozor na laciné sliby, že se za rok dá všechno změnit. Všechny body, které navrhujeme, je ale třeba začít řešit ihned,“ tvrdí v rozhovoru pro pořad Peníze a vliv Českého rozhlasu Plus prezident Asociace nájemního bydlení a ředitel společnosti SIAN Jakub Vysocký.
Čtěte také
Podle člena prezidia asociace a ředitele společnosti Heimstaden Stanislava Kubáčka je bydlení v současnosti v Česku „sociální a politický problém skoro číslo jedna“ a politici by se tak na řešení měli zaměřit.
Vyšší poptávka než nabídka bytů k prodeji i na pronájem se pak promítá do cen. V Praze nájmy podle přehledu společnosti Flat Zone letos zatím meziročně zdražily o víc než 9 procent, ceny starších bytů o víc než 10 procent a nových o 7 procent.
„Obecně se u nás staví málo, ale největší problémy jsou především v místech, kde se shromažďuje nejvíc lidí. To znamená Praha, Brno a některá krajská města,“ říká Stanislav Kubáček.
V hlavním městě a nejbližším okolí se zhruba milionem a půl obyvatel se v poslední dekádě postavilo v průměru 5 až 6 tisíc bytů ročně.
Čtěte také
„Oproti tomu třeba ve Varšavě, což je jen o trošku větší město s podobnou historií a nyní i s podobnou platovou hladinou, tak tam se staví 20 až 25 tisíc bytů ročně za posledních 10 let. Za tu dobu nám tedy vznikl dluh nějakých 150 až 200 tisíc bytů. Výsledek je, že ve Varšavě jsou dnes při stejné platové hladině o třetinu nižší nájmy než v Praze,“ upozorňuje Kubáček.
Podle něj si tak Česko vyrobilo sociální problém, kdy je nefér vůči většině populace, že bydlí nedostatečně nebo draze, anebo musí bydlet dál od svého zaměstnání, protože si nemůže dovolit bydlet blízko.
Jaká konkrétní řešení nedávno zveřejněná strategie nabízí? V jakých zemích se podařilo výstavbu nových bytů nastartovat a mohly bychom jejich know-how přenést do Česka? Vyřešila by problém s vysokými nájmy jejich regulace? A bude dostupnost bydlení tématem, které rozhodne příští volby? Poslechněte si celý pořad Peníze a vliv.
Související
-
Nové a dostupné byty můžeme stavět i za peníze z emisních povolenek, vysvětluje expert na bydlení
Jen samotná výstavba ovšem podle Klusáčka nemůže problém s nedostupností bydlení vyřešit, například v Praze není už kvůli pozemkům možné postavit 100 tisíc nových bytů.
-
Má stát podporovat vlastnické bydlení? Ne, potřebujeme nájmy, soudí analytik Klusáček
Jak rozhýbání trhu s realitami ovlivní dostupnost bydlení? „Pro dostupnost bydlení není tato změna zásadní,“ míní Jan Klusáček z Platformy pro sociální bydlení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.