Asfalt pokusným králíkem

24. září 2010

Thomas Parnell byl profesorem na University of Queensland v Brisbane. Během své vědecké kariéry byl tak zaujat asfaltem, že neodolal a uskutečnil pokus, jehož výsledek se zdál v nedohlednu.

Tuhý asfalt je černá látka, jež se po úderu kladivem roztříští na množství ostrých kusů. Podle profesora Parnella je však tento materiál viskózní, i když se nezahřeje na vysokou teplotu. Roku 1927 proto v laboratoři zahájil pokus, jímž chtěl svou myšlenku dokázat. Rozehřál kus asfaltu, jejž nalil do skleněné trychtýřovité nádoby, ale její spodní otvor prozatím zapečetil. Asfalt vychladl, ztuhl a usadil se a profesor teprve po třech letech zátku odstranil. Pod trychtýř umístil skleněnou kádinku a do ní měl asfalt v prostředí s pokojovou teplotou odkapávat.

Profesor Parnell slavil úspěch, protože jeho hypotéza byla dokázána. Po osmi letech, v prosinci roku 1938, ukápla první kapka a do dnešních dnů jich přibylo dalších sedm. Jde tedy o nejdéle trvající laboratorní pokus na světě. Profesor Parnell bohužel v roce 1948 zemřel, a pokus po něm převzal profesor John Mainstone. Po několika letech zveřejnil výsledek, že viskozita asfaltu je oproti viskozitě vody asi stomiliardkrát větší.

Logo

Tuhý asfalt, který odkapává, si však přesto uchoval jisté tajemství. Ještě nikdo nebyl přítomen ve chvíli, kdy se kapka oddělila. Vědci proto roku 2000 na asfalt v pokusné aparatuře namířili digitální kameru, jež vše samostatně snímala. V rozhodujícím okamžiku bohužel selhala. V provozu je nová kamera, jež promítání přenáší i na Internet. Pokud chcete sledovat odkápnutí další kapky v přímém přenosu, zapněte si Internet v roce 2011. Doufejme však, že kamera neselže a devátá kapka opět neukápne beze svědků.

Zdroje:
http://www.osel.cz/index.php?clanek=1487
http://www.physics.uq.edu.au/physics_museum/pitchdrop.shtml
http://www.physics.uq.edu.au/pitchdrop/pitchdrop.shtml

autor: Zuzana Fialová
Spustit audio