Archeologie temného dědictví – krajinou táborů. Podcastová série mapující lágry na území bývalého Československa
Holýšov. Muniční továrna, kde prach zanášel plíce a rozežíral konečky prstů

Holýšov. Muniční továrna, kde prach zanášel plíce a rozežíral konečky prstů (1. díl z 6)
Na území tzv. Sudet začali po připojení k Německé říši dělníci budovat síť muničních továren. Konkrétně v Holýšově byla k produkci munice využita továrna německé firmy na výrobu zrcadlového skla, která byla od hospodářské krize 30. let prázdná. V roce 1940 zde byla zřízena munička specializovaná na náboje do leteckých a protiletadlových kulometů a kanonů.
V roce 1944 pracovalo v holýšovské muniční továrně šest tisíc dělníků a dělnic, z toho většinu tvořily nesvobodné pracovní síly. Postupně vzniklo ve městě a okolí sedm táborů různých kategorií o celkové ploše 70 tisíc m2, které ukazují systém využití nucené a otrocké práce ve válečné mašinerii tzv. třetí říše. Jedná se o největší koncentraci táborů na našem území během nacistické okupace.
Nejhorší byla práce se střelným prachem. Každá barva prachu měla rozdílný vliv na lidský organismus.
Ze svědectví francouzské vězeňkyně Marie-Anne Beck Moeglin Pfeiffer
„Pokoje byly vybaveny palandami o třech patrech. Od samého počátku bylo zakázáno spát na postelích po dvou a zahřívat se. V každém ubytovacím bloku byly čtyři stoly a lavice, na které se vešla k jednomu stolu tak čtyřicítka žen. V každé místnosti bylo ubytováno ale 250 žen,“ píše ve svém svědectví jedna z francouzských vězeňkyň Gabrielle Lochan.
Čtěte také
„Cesta do továrny trvala asi půl hodiny. Továrna byla ukrytá v lese. Naše komando pracovalo v dílně, která byla umístěna v podzemí. Uvnitř dílny bylo velmi přetopeno. Náplní práce byla výroba krátkých nábojů pro letecké kanóny a kulomety. Nejhorší byla práce se střelným prachem. Každá barva prachu měla rozdílný vliv na lidský organismus. Šedý prach pronikal rychle do kůže. V případě, že se šedý střelný prach dostal do otevřené rány nebo oděrky, rána velice rychle zhnisala. Rychle zanášel i plíce a potom jsme vykašlávaly zelený hlen. Střelný prach černé barvy zase vyvolával nutnost dávení. Střelný prach modré barvy rozežíral konečky prstů. Bílý prášek zase ničil sliznice v nosu a v krku. Výpary acetonu způsobovaly nevolnost a zanášely játra,“ zaznívá ve svědectví další francouzské vězeňkyně Marie-Anne Beck Moeglin Pfeiffer.
Z tábora francouzských válečných zajatců se na povrchu nedochovalo vůbec nic. Díky sondáži v hustém porostu archeologové získali informaci o umístění vězeňských baráků, kde nalezly také předměty spojené s běžným životem vězňů – součásti oděvů nebo hygienické potřeby.
Město Holýšov na místě nechalo vybudovat naučnou stezku s informačními tabulemi, které provádějí jednotlivými tábory.
Celkem je z táborového komplexu evidováno 13 obětí pochovaných na hřbitově v Holýšově. Tábory byly 5. května 1945 osvobozeny polskou Svatokřižskou brigádou a poté převzaty americkou armádou.
Poslechněte si celý díl v audiozáznamu.
Související
-
Richard Glazar přežil vyhlazovací tábor Treblinka. Pak popsal, jak lágr střežili ukrajinští dozorci
Před sto lety se v Praze narodil Richard Glazar. V 60. letech usvědčoval nacisty z likvidačního tábora Treblinka z jejich podílu na masových vraždách.
-
Nikdo mu nevěřil, že ho věznili v koncentračním táboře. Byl zdravý a dobře živený
Před 75 lety dorazila vojska Rudé armády k Osvětimi. V koncentračním táboře Birkenau nalezli mezi dřevěnými baráky na kost vyzáblé vězně, především židovského původu.
-
Čeští historici bádají v ukrajinských a ruských archivech, hledají krajany v gulazích
Čechoslováci v gulagu je téma, kterým se už mnoho let zabývají badatelé v Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR).
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.