Arabské jaro upadlo na Blízkém východě v zapomnění. Evropa ale zavírat oči nemůže, tvrdí zpravodaj Macháček
Od událostí takzvaného Arabského jara uplynulo už více než deset let, země severní Afriky a Blízkého východu ale mají jen málo důvodů k oslavám. „Arabské jaro upadlo v zapomnění, a to i v těch společnostech, ve kterých by na něj mohli vzpomínat v dobrém, třeba v Tunisku,“ přibližuje zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě Štěpán Macháček.
Tunisané si sice v převážné většině váží toho, že skončil policejní stát a mají svobodu projevu, současně jsou ale znepokojeni zhoršující se ekonomickou situací.
Čtěte také
„My se na to díváme optikou liberální demokracie, ale lidé v Tunisku vidí, že demokracie, která fungovala deset let, přinesla jen hašteření politických stran, které se nebyly schopny dohodnout na funkční vládě,“ uvádí Macháček s tím, že země po červencovém rozpuštění parlamentu směřuje k prezidentskému systému.
Zatím se většina hlavních hráčů v Sýrii shoduje, že jim Bašár Asad vyhovuje. Má tak velkou šanci nadále zůstat v čele země.
Štěpán Macháček
Papež František ve vánočním poselství Urbi et orbi zmínil Sýrii, Irák a Jemen jako dějiště pokračujících nepokojů. Zatímco v Jemenu boje stále probíhají, v Sýrii už ovšem občanská válka v podstatě skončila a nyní jde o to, jak bude vypadat její budoucí uspořádání, protože velkou část území kontrolují kurdské síly.
Čtěte také
Pevná se zdá být i pozice syrského prezidenta Bašára Asada.
„Jsou různé dohady, že některé kliky, třeba i podporované Ruskem, by se rády Asada zbavily, aby uchovaly ten režim tak, jak je dnes. Zatím se ale většina hlavních hráčů shoduje na tom, že jim Asad vyhovuje. Má tak velkou šanci nadále zůstat v čele země,“ popisuje zpravodaj.
Rozvrácený Libanon
Po utlumení konfliktů a začátku koronavirové epidemie ztratil Blízký východ část pozornosti médií, ale také například Spojených států. Země jako Saúdská Arábie si uvědomily, že se budou muset více spoléhat samy na sebe a na regionální partnery.
„Možná to vedlo k tomu, že hlavně v posledním roce se velice posiluje partnerství mezi některými arabskými zeměmi a Izraelem. Vidí v něm důležitého spojence proti Íránu poté, co Spojené státy trošku opouští hrací plochu,“ míní Macháček.
Libanonci jsou znechucení svými politiky a všichni, kdo mají možnost, tak Libanon opouštějí.
Štěpán Macháček
Zcela rozvrácenou zemí se prý stal Libanon, kde se dokonce začaly objevovat hlasy vyzývající Francii, aby se opět stala koloniální mocností a začala zemi opět spravovat. „Libanonci jsou znechucení svými politiky a všichni, kdo mají možnost, tak Libanon opouštějí. Lámou tak hůl nad budoucností této kdysi krásné země,“ podotýká novinář.
Čtěte také
Macháček v této souvislosti zdůrazňuje, že Evropa si nemůže dovolit zavírat oči před problémy Blízkého východu. Nejde přitom jen o ozbrojené konflikty, ale i o ekonomický rozvoj nebo ekologii, protože i dopady globálního oteplování můžou zvyšovat migrační tlaky.
„Možná o tom nebylo slyšet kvůli pandemii koronaviru, ale v bohatších blízkovýchodních zemích, jako jsou Spojené arabské emiráty, Izraeli a teď už i Egypt, vznikají velice zajímavé projekty týkající se obnovitelných zdrojů, moderních metod zavlažování nebo získávání vody z moře a vzduchu,“ uvádí s tím, že mnohé technologie představuje probíhající výstava EXPO v Dubaji.
Jak se blízkovýchodní země vypořádávají s pandemií koronaviru? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.
Související
-
Lidé byli lynčováni kvůli svému etniku, mezi Araby a Židy vznikla hluboká rána, popisuje Kalhousová
„Mnozí chápou, že je to opravdu vážná situace a je třeba konat. To je světlo na konci tunelu a možná ta jediná dobrá zpráva z toho, co se v posledních dnech odehrávalo.“
-
Írán opět odmítá jednání o jaderné dohodě se Spojenými státy
Západní země s Íránem opět jednají o budoucnosti jeho jaderného programu.
-
Jan Fingerland: Jak se domluví dvě islamistické utopie, Írán a Afghánistán?
Lidé si sousedy trochu vybrat mohou. Státy nikoli. Írán má za souseda Afghánistán, s nímž sdílí 900 kilometrů hranic, a teď se rozhodl, že je čas zařídit se pragmaticky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.