Apolena Rychlíková: Zastavte exekuce. Okamžitě!

24. březen 2020

Úlevy na daních, odklady záloh fyzických i právnických osob, uplatňování případných ztrát pro firmy, a to i zpětně.

To jsou jen některá z opatření, která vláda přijala, aby se pomohlo podnikatelům řešit složité situace vzniklé důsledkem pandemie koronaviru.

Čtěte také

Spolu s tím, jak vstřícně se vláda staví k byznysovým odvětvím, roste ale obava, aby nezapomněla na ty, kteří jsou už dnes pod největším tlakem. Lidé v exekucích mezi ohrožené členy společnosti bezesporu patří. Ale o plošném zastavení vymáhání exekucí nepadlo zatím ani slovo. Jak je to možné?

Těžko odhadnout, kolik lidí přišlo o práci a také o jakou. Čísla o lidech „zaměstnaných“ na švarcsystém nemáme, dá se ale předpokládat, že na tomto nelegálním systému bude fungovat nezanedbatelná část společnosti. Servírky, barmani, kuchaři, lidé v kreativním průmyslu – od divadelníků, hudebníků k filmařům –, někteří dělníci a dělnice na stavbách, hlídači. Ti všichni jsou teď nejspíš bez peněz.

Zavřené školy zase donutily rodiny pečovat o děti, a ošetřovné ve výši 60 % z platu není zrovna dostačující náhradou příjmů – vzhledem k tomu, jak nízké jsou v Česku mzdy a že i bez koronaviru většina společnosti nedosáhla na takzvanou „důstojnou mzdu“. Ohrožení jsou samozřejmě lidé samostatně výdělečně činní a také zaměstnanci – čeká se propouštění.

Nečinnost a nezájem o dlužníky

Podle agentury STEM bude mít 300 tisíc lidí skutečné finanční problémy – nemají úspory ani na jediný měsíc. Už dnes hlásí podle serveru iRozhlas.cz potíže na třináct procent lidí, další pětina počítá s vážným zhoršením situace.

Čtěte také

S tím, jak budou vládní opatření postupovat, se k nim můžou přidat další lidé a řady exekvovaných se budou rozšiřovat. V dluhové pasti je stále kolem 800 tisíc lidí a velká část z nich nemá jednu, ale hned několik exekucí. Tito lidé stojí dnes na prahu doživotního zadlužení.

Exekutorská komora sice doporučila úřadům, aby do konce března „s výjimkou případů hodných zvláštního zřetele“ neprováděly vyklízení, soupis majetku dlužníků ani kamenné dražby, k zastavení exekucí jako takových ale nedošlo. Mnohem víc komora řešila, jak předejít nákaze vymahačů dluhů: dlužníky mají prý nabádat k elektronické komunikaci a dálkovým platbám. Je tak na libovůli jednotlivých úřadů, jak se v krizi zachovají.

Lidé, které koronavirus ekonomicky oslabil, teď řeší tak základní otázky jako, kde vzít na nájem a jídlo. Ti, kteří jsou navíc ještě v exekuci, budou vystaveni enormnímu tlaku a hrozí, že si na úplně základní výdaje budou muset dále půjčovat. Riziko, že řetězené spotřebitelské úvěry vrhnou zadlužené lidi do ještě větších dluhů, je značné.

Apolena Rychlíková

Jestliže je vláda schopná za pochodu vymýšlet různá opatření, aby ochránila podnikatelský sektor, je určitě v její moci i během chvíle sestavit plán na zastavení vymáhání exekucí a pomoct tak skoro milionu konkrétních lidí před pádem na úplné sociální dno. Pokud to neudělá, čeká nás po odeznění pandemie další šoková doktrína a obchodníky s lidským neštěstím žně. Už dnes jsou přitom exekuce synonymem nespravedlnosti v české společnosti a silně nalomily důvěru postižených v demokracii. Nečinnost a nezájem o dlužníky může tyto problémy značně prohloubit. Je přímou odpovědností politiků, aby tomu zamezili.

Autorka je komentátorka serveru A2larm

Spustit audio