Apolena Rychlíková: Klimatická krize mění i evropská města na těžko snesitelné tepelné ostrovy

31. červenec 2023

Nástup léta znamená v posledních letech i stále častější reportování o extrémních vlnách veder napříč celou Evropu. Je tomu tak i letos. Už na konci dubna byly v Portugalsku a Španělsku enormní teploty. Letní měsíce tento problém jen prohloubily a ze všech koutů Evropy, především z jižních oblastí, se hrnou alarmující zprávy.

Ostatně: červen byl Světovou meteorologickou organizací již vyhlášen nejteplejším měsícem v historii a teplotní rekordy napříč planetou trhaly jeden rekord za druhým. Podle odborníků je to “hrozivá zpráva pro planetu.” 

Čtěte také

Zprávy z různých koutů světa jsou si velmi podobné: moře je horké a nedá se v něm ochladit. Přes den se kvůli vysokým teplotám skoro nedá vycházet, v noci se zase špatně spí. Jak by také ne, některé oblasti, jako třeba italská Sicílie, se potýkají s teplotami kolem čtyřiceti sedmi stupňů Celsia. Řecké ostrovy devastují ničivé požáry. A čtyřicítky se pomalu stávají hrozivou, leč běžnou realitou i v jiných oblastech. Z léta se zkrátka začíná stávat noční můra. 

Vedro ničí každodenní život obyvatelstva, podílí se významně na vzniku rozsáhlých požárů a na životech ohrožuje desítky tisíc lidí, zvláště těch, kteří jsou z různých důvodů zranitelní. Především senioři a seniorky, lidé s podlomeným zdravím, ale i rodiče s dětmi jsou vlnou veder zásadně ohroženi a mohou kolabovat i umírat. 

Čtěte také

Vedra se negativně propisují i do životů chudších lidí, kteří častěji žijí v nekvalitním bydlení a v hůře situovaných a stavěných čtvrtích. A nejde jen o země jako je Španělsko, Itálie, Řecko nebo Portugalsko s Francií, kde se problém klimatické krize stává hlavním politickým tématem. Extrémní teploty zažíváme všichni, i my ve střední Evropě - v Praze nebo Budapešti se s volnou veder musíme potýkat také.

Specifickou kategorií míst, kde se vlny veder související s klimatickou krizí projevují zvláště závažně a zvláště viditelně, jsou metropole. To i proto, že se v nich koncentruje velké množství lidí a zároveň jsou města jedním z hlavních zdrojů emisí skleníkových plynů.

Čtěte také

Tak jak tak, některá čísla mluví až o dvojnásobném riziku pro obyvatele a obyvatelky měst, co se změn klimatu a jejich dopadů týče. 

I proto se někdy městům a jejich částem přezdívá “tepelné ostrovy”. Zvláště oblasti, v nich městští plánovači tak nějak zapomněli na zeleň, dostatek vodních prvků, kvalitní veřejný prostor plný zastíněných míst a materiálovou různost, trpí.

Lokálně, národně i globálně

Ačkoliv jsou debaty o dopadech klimatické katastrofy ve veřejném prostoru přítomny již dekády, mnozí jakoby si až během posledních let začali uvědomovat, co vlastně tato krize znamená a jak zásadně mění způsob, jakým jsme zvyklí žít. Loňská vlna veder vedla jen v Evropě podle statistik k šedesáti jedna tisícům nadměrným úmrtím, zejména u starších lidí a pracujících na stavbách nebo v těžkém průmyslu. 

Apolena Rychlíková

Co se metropolí týče, hlavní odpovědnost mají momentálně municipality. Musí začít jednat, aby zvládly chránit své obyvatelstvo. Některá řešení pro města jsou nenáročná: více pítek, více stínu, vodních prvků, péče o stávající zeleň.

To je naprosté minimum. Ty další cesty, jak se chránit před extrémním letním počasím, jsou složitější a dlouhodobější. Především jde ale o to, aby se klima stalo hlavním faktorem pro politické rozhodování. Lokálně, národně i globálně.

Autorka je publicistka a dokumentaristka

Spustit audio