Martin Fendrych: Atentát na Roberta Fica ukazuje, jak nebezpečné je budit nenávist a nenávist zaměňovat za kritiku

18. květen 2024

Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica ukazuje, kam vede dlouho živená nenávist – k tragédii. A k ještě hlubšímu rozdělení společnosti. Zároveň ukazuje, jak dnes slova ztrácejí své původní významy a jak je to nebezpečné.

Příklad. Ľuboš Blaha, místopředseda slovenské sněmovny a místopředseda Ficovy strany Smer řekl na tiskovce po atentátu toto: „Zlost, hněv, nenávist, to je výsledek vaší činnosti – progresivistů, celé opozice, liberálních médií. Kvůli vaší nenávisti bojuje o život. Léta jste živili strašidelnou nenávist. Vinu, kterou nesou progresivisté, všechna liberální média, nikdy nesmyjí.“

Čtěte také

Slovo nenávist použil Blaha, tedy člověk, který v květnu před dvěma roky v Nitře na mítinku burcoval dav, aby řval, že je slovenská prezidentka Zuzana Čaputová „americká ku...“, to slovo zde nemohu vyslovit. Fico tam stál taky, Fico se toho tehdy aktivně účastnil.

Jak je to tedy s nenávistí? Jakou nenávist myslí Ľuboš Blaha? Mluví o kritice, kritiku zaměňuje s nenávistí. Nezávislá slovenská média jsou kritická k vládě, k Blahovi, Ficovi, Kaliňákovi, Dankovi a dalším. Kritiku ale nelze prohlašovat za nenávist. Naopak nepochybně nenávistné bylo řvát s davem sprosté urážky na adresu Zuzany Čaputové.

Když prohlásíte kritiku sebe sama, své politiky za nenávist, jste na cestě k diktatuře, na cestě k nesvobodě. Je to dost podobné, jako když hlásáte mír, ale váš mír je ve skutečnosti podporou agresora. Třeba tím, že byste bránící se zemi přestali dodávat zbraně.

Slovenský atentát jako varování

U nás zatím společnost není tak drsně rozdělená jako na Slovensku. Ale někteří politici na tom usilovně pracují. Místopředseda Komunistické strany Čech a Moravy Ludvík Šulda na Facebooku zveřejnil tyto věty:

Čtěte také

„Atentát na R. Fica je důsledkem nenávistné atmosféry, kterou rozpoutala poražená slovenská opozice, ale nepřímo také protislovenských kroků současné vlády P. Fialy. Odsuzuji veškeré politické násilí, jakož i radikalizaci veřejnosti, kterou často svými výroky způsobují politici i mainstreamová média.“ – Přesně stejná záměna nenávisti za kritiku jako na Slovensku, navíc od komunisty. Strašné.

Čeští politici by měli brát slovenský atentát jako varování, jako výzvu, aby přestali probouzet zášť a nenávist. Aby kupříkladu přestali vykládat, že „vláda okradla důchodce“, protože takové lživé tvrzení nenávist vyvolává.

Martin Fendrych

Ale úplně stejně by se politici měli zdržet třeba toho, že budou svým soupeřům malovat na tváře ruské vlaječky a psát k tomu „Rusko, pro tebe všecko“. I tohle přece vyvolává nevraživost a nenávist. Stejně tak nebezpečné je neustále útočit na nezávislá média.

Autor je komentátor Aktuálně.cz

Spustit audio