Ivan Štern: I kdyby jim měl pomáhat belzebub

18. květen 2024

Běženci, pocházející z Afriky a ze Středního východu, rozhodně mají v úmyslu dostat se do Evropy za každou cenu. Musíme proto počítat s tím, že na každou překážku, již jim do cesty Evropa bude klást, najdou nejméně dvě okliky, jak ji obejít.

Evropy si cení nade vše jako místa, kde se budou moci cítit v bezpečí a kde konečně vydělají tolik, aby uživili rodinu. Vědí, co je hlad, a nádavkem jsou trvale vystavováni nátlaku tyranských poměrů, v nichž je jim zpravidla, aniž se o to přičinili, dáno žít.

Čtěte také

Britský premiér Rishi Sunak ve snaze zabránit přílivu uprchlíků přes kanál La Manche a upustit poněkud z uprchlické páry, jíž strádá Velká Británie, se dohodl s Rwandou, kterou si pamatujeme spíš jako zemi, kde se daří vyvražďování etnik, že za úplatu jí bude dodávat z Británie uprchlíky, kterým nepřálo štěstí a nebyl jim poskytnut azyl.

Po nich, jakmile začali přicházet v úvahu pro výlet do Rwandy, se náhle jakoby slehla zem. Ve skutečnosti se rozhodli změnit budoucí domovinu. Projevilo se to strmým nárůstem žádostí o azyl v sousedním Irsku. Irům se to nelíbí. Požadují, aby si britský premiér běžence, jimž předurčil osud ve Rwandě, vzal nazpět.

Podobný záměr má i Paříž, považujíc rovněž Rwandu za příčinu tamějšího náhlého vzrůstu azylových žádostí.

Čtěte také

Před nějakým časem podobně strčila hlavu do písku francouzská vláda. Rozhodla, že svému ostrovu Mayotte odeberou letité právo nabídnout francouzské občanství všem novorozencům, kteří tu, na francouzském území, byli přivedeni na svět, a zdůvodnila to rozmáhající se porodní turistikou těhotných Afričanek, snažících se tak zajistit lepší budoucnost alespoň svým dětem.

Pilná je i předsedkyně evropské komise Ursula von der Leyen. Vyjednala s prezidentem Tunisu Kaísem Saidem, že jeho země bude za úplatu zadržovat uprchlíky a nepustí je dál do Evropy, tvrdíc nám, že Tunisko stejně jako sousední Libye jsou země po výtce bezpečné. O bezpečnosti obou zemí se vyprávějí doslova horory.

Podobnou dohodu uzavřela s libanonskou vládou, zcela ignorujíc, že vláda v Libanonu může sotva zajistit bezpečnost sama sobě, jsouc ovládána teroristy z Hizballáhu, nepřímo pak íránskou teokratickou diktaturou.

Dobrá pověst Evropy

Nedávno přijatý migrační pakt, podle něhož uprchlík, který se neprokáže, nebude možno jej ztotožnit, případně úřady nepřesvědčí, že byl pronásledován, bude automaticky vrácen do země předpokládaného původu.

Ivan Štern

Žádná z těchto překážek uprchlíky na cestě do Evropy přesto nezastaví. Vždy si najdou východisko a cestu, i kdyby jim ji měl umetat sám belzebub. Jediný, kdo na to doplatí, bude zatím ještě dobrá pověst Evropy.

Autor je spolupracovník časopisu Přítomnost

autor: Ivan Štern
Spustit audio