Aplikace Facezam vyděsila odborníky na ochranu soukromí. Byl to ale jen marketingový trik

20. březen 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Facebook - laptop - notebook - sociální sítě - sociální síť

Aplikace Facezam slibovala, že najde facebookový profil kohokoli jen na základ fotografie. Vyděsilo to odborníky na ochranu soukromí, nakonec se ale ukázalo, že šlo jen o marketingový trik. Jak to, že tomu uvěřila i renomovaná technická média?

Aplikace by představovala nový zásah do soukromí, kdy bychom si podle fotografie pořízené v parku mohli najít Facebookový profil dané osoby, a tak i její jméno, bydliště nebo i zaměstnání.

Takové služby jsou technicky možné a už se jich dokonce objevilo několik, jako třeba FaceFinder nebo aplikace v rámci Google Glass. Sociální sítě se ale k takovým novinkám staví odmítavě, vidí je jako narušení soukromí uživatelů.


Nedá se tak mluvit o narušení soukromí. Někdo pouze sebere to, co jste už zveřejnili, a jednoduchou formu to zpřístupní někomu jinému.Andrew Napolitano, americký soudce

Moderní technologie ovlivňují i to, jak se s lidmi seznamujeme. Aplikace NameTag měla umožňovat v reálném čase zjistit identitu vyfoceného obličeje a vyhledat ho třeba i v registru sexuálních násilníků. Aplikace Boyfried tracker zase umožňuje přístup do parterových sms i hovorů, nebo umožňuje sledovat jeho polohu, to vše s jeho souhlasem.

Pokud se chcete vyhnout podezřelým aplikacím, které o vás sbírají informace, podívejte se, jaká oprávnění chtějí. Stačí se zamyslet nad tím, jestli daná aplikace opravdu potřebuje přístup k poloze či do seznamu kontaktů. A pomoci mohou i recenze dalších uživatelů.

autoři: mro , per
Spustit audio