Anonymous vysílají Rusku vzkaz – můžeme shazovat vaši kritickou infrastrukturu, popisuje expert
Kybernetická válka je v současné době nedílnou součástí jakéhokoliv válečného konfliktu, připomíná prezident Českého institutu manažerů informační bezpečnosti z CEVRO Insitutu Aleš Špidla. Kybernetická válka podle něj probíhá z ruské strany směrem k Ukrajině už dlouho. Za napadenou Ukrajinu se v tomto ohledu nyní postavilo hacktivistické hnutí Anonymous.
„Je to logické vyústění,“ myslí si Špidla, host Speciálu k ukrajinsko-ruské válce. „Anonymous jsou v těchto aktivitách schopní k sobě jako sněhová koule nabalit spoustu podporovatelů a útok tak může být velmi masivní.“
Čtěte také
Hackeři už úspěšně napadli například ruskou televizní stanici RT i její internetové stránky a některé vládní weby, říká Špidla a podotýká, že iniciativa cílí také na Čínu: „Postavili se na ukrajinskou stranu barikády a všichni na opačné straně budou čelit útokům.“
Nejde ale jen o údery na internetové stránky médií nebo institucí. „To má spíš svůj propagandistický dopad, když na ruských a čínských webech například podvrhují snímky zemřelých při útoku na malajské letadlo nebo parodické fotky Putina.“
Zásadní je podle odborníka na kyberbezpečnost informace, že hackeři dovedou ovládnout i řídicí systémy technologií. „To je naprosto klíčové, protože takové technologie se používají v kritické infrastruktuře – v elektrárnách, při řízení plynovodů a podobně.“
Anonymous tak směrem k Rusku vysílají signál. „Když budete zlobit, budeme vám postupně shazovat kritickou infrastrukturu a průmysl,“ glosuje Špidla.
Poslechněte si celý audiozáznam rozhovoru Tomáše Pancíře s Alešem Špidlou.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.