Animoval pohádky i propagandu, proslavil ho seriál Jen počkej, zajíci! Před 90 lety se narodil Vjačeslav Koťjonočkin

20. červen 2017

Už jste někoho předběhli ve frontě? Třeba se za pár let uvidíte v animovaném seriálu. Vypráví se taková historka, že výtvarník Svetozar Rusakov si za předobraz vlka v seriálu Jen počkej, zajíci! vzal muže, který ho v roce 1941 předběhl ve frontě na lístky do kina. Tvůrce seriálu, ruský režisér, malíř a animátor Vjačeslav Koťjonočkin, se narodil před 90 lety.

Vjačeslav Michajlovič Koťjonočkin se narodil 20. června 1927 v Moskvě. V 60. letech animoval například pohádku Hanse Christiana Andersena Divoké labutě. Pohádek je v jeho filmografii víc, a samozřejmě animovaných.


Maďarská skladba s názvem Vizisi, což jsou maďarsky vodní lyže, také souvisí se seriálem Jen počkej, zajíci! Jejím autorem je skladatel Tamás Deák a právě ona je znělkou animovaného seriálu.

Zajímavé je, že se v nich objevují různá zvířátka. V roce 1949 vznikl film Lev a zajíc. Byla to krátkometrážní bajka. O rok později se dostává na plátno vlk, šlo o další krátký film Jelen a vlk, který vznikl podle básně estonského spisovatele Jakobsona.

V roce 1967 režíroval propagandistický animovaný snímek, který vznikl při příležitosti 50. výročí VŘSR. Zatímco u řady filmů byl v roli animátora, tak u seriálu Jen počkej, zajíci! se také ujal režie.

V roce 1969 natočil první díl Jen počkej, zajíci! Odehrává se na pláži, druhý je pak z lunaparku. Další díly z celkových dvaceti vznikaly v průběhu 70. a 80. let, dva se natočily v 90. letech a poslední dva pocházejí z roku 2005.

Tou dobou už byl Koťjonočkin po smrti. Zemřel v roce 2000. Nové epizody tak dělal jeho syn Alexej Vjačeslavovič Koťjoničkin. Vlk se objevil taky v reklamě na amatérské kamery, to bylo v 76. roce. Vznikla dokonce i elektronická hra.

Sovětská cenzura se obávala 12. dílu. Ten se odehrává v muzeu, a protože tam vlk skončí zamotaný v koberci na místě mumie faraóna Ramsese, báli se cenzoři protestu egyptské vlády.

Hrdiny známého seriálu bylo možné posílat i poštou. V roce 1988 vydala sovětská pošta známku v ceně pěti kopějek s obrázkem právě seriálového vlka a zajíce.

autor: mkk
Spustit audio