Americká ekonomika je na tom lépe než evropská. Pomáhá jí větší surovinová soběstačnost, soudí ekonom Švejnar

10. srpen 2023

Americká ekonomika nestagnuje, roste zhruba dvouprocentním tempem, ukazují nejnovější americké statistiky. Spojené státy stejně jako my stále bojují s inflací, ale v mnohem menší míře než Evropa. Může nás díky tomu americké hospodářství v příštích letech silně předběhnout, nebo se naše síly brzy vyrovnají? Můžeme si z amerického vývoje vzít příklad?

Výsledky americké ekonomiky přinesly potěšující zprávy. Na to, s jakými problémy země západního světa v poslední době bojují, vykazují Spojené státy slušný dvouprocentní růst, ve druhém čtvrtletí dokonce téměř 2,5procentní. Lidé totiž v Americe opět začali víc utrácet.

Čtěte také

Jen pro srovnání velké evropské země letos předpokládají růst někde mezi nulou a půl procentem. I americké hospodářství ale brzdí nepříjemná inflace. Zdaleka ale není tak vysoká jako u nás a v současnosti už klesla na úroveň kolem čtyř procent.

I přesto, že inflace je v Americe, zdá se, na ústupu, drží FED stále poměrně přísnou restriktivní politiku a na svém posledním zasedání na konci července dále zvýšil úrokové sazby, a to o čtvrt procentního bodu do pásma pět a čtvrt až pět a půl. Jsou tak nejvýše od roku 2001.

„FED velice rozvážně a dlouho situaci sledoval, nezvyšoval úrokové sazby. Teprve když dospěl k názoru, že inflace je opravdu typu, kdy ji může zkrotit, začal velice postupně a pomalu sazby zvyšovat. Tím se liší od ČNB, která velice rázně najednou vystřelila úrokové sazby až na 7 procent a FED teprve nyní dochází k 5 až 5,5 procentu, kde asi zůstane,“ říká ekonom Jan Švejnar, předseda výkonného a dozorčího výboru CERGE-EI a ředitel Centra pro globální hospodářskou politiku na Kolumbijské univerzitě.

Velké odhodlání ekonomiku udržet

Podle jeho slov chce FED dojít do 2 procent a při tom se bude snažit předejít recesi. Dobrým znamením, jak také uvádí, je pro Ameriku fakt, že i přes restriktivní politiku, kterou vedou, jejich ekonomika roste poměrně dobře na to, v jaké situaci se nachází. Otázkou zůstává, jestli přísná restrikce nemůže americký ekonomický růst zbytečně zbrzdit a omezit například nabídku úvěru pro americké společnosti.

Čtěte také

„To se může stát. Může to změnit poptávku firem po úvěrech a tam FED a právě skupina, která nyní už argumentuje, že by se mělo přestat se zvyšováním, budou podle mě připraveni poměrně rychle snižovat sazby. V tomto směru tam je odhodlání, aby si ekonomika vedla dobře a aby se inflace co nejrychleji vrátila ke 2 procentům, ale už to není tak velký problém, jako když byla inflace nad 5 procenty,“ uvádí.

Obecně vzato se ale Spojeným státům daří jednak velmi dobře zvládat inflaci a jejich hospodářství je na tom také podstatně lépe než to evropské. Jedním z důvodů, proč tomu tak je, je podle Švejnara jejich větší surovinová soběstačnost.

Čtěte také

„Je to takový dlouhodobý důvod. Když si to srovnáme, tak Amerika je poměrně bohatá na nerostné bohatství a Evropa je v tomto ohledu chudší. Druhý faktor je, že Amerika , například břidlicový plyn, ke kterému se Evropa neodhodlala, i když ho má. A pak je tam celkově regulace ekonomiky a inovace. Amerika je inovativní ekonomikou a tady vidíme technologický pokrok, který je velice rychlý. Tam je nebezpečí, že by Evropa mohla zaspat,“ dodává.

Poslechněte si celý pořad Řečí peněz v audiozáznamu. Moderuje Naďa Bělovská.

autoři: Naďa Bělovská , vkry
Spustit audio

Související