Američané na Měsíci. Program Apollo v letech 1968–1969

V letech 1968 a 69 Američané plní slib daný prezidentem Kennedym na počátku šedesátých let "dopravit lidi do konce desetiletí na Měsíc a zpět". Současně v tomto závodu porážejí Sovětský svaz. Připravil Pavel Hlavatý.
Roky 1968 a 1969 – Američané plní slib daný prezidentem Kennedym na počátku 60. let "dopravit lidi do konce desetiletí na Měsíc a zpět". Současně v tomto závodu poráží Sovětský svaz.
Apollo 8 (21. – 27. prosince 1968) Měsíc oblétá - jde o první let s lidskou posádkou mimo oběžnou dráhu Země, Apollo 9 (3. – 13. března 1969) testuje na oběžné dráze kolem Země měsíční modul, Apollo 10 (18. – 26. května 1969) simuluje přistání na Měsíci, dvojice astronautů v měsíčním modulu se v rámci zkoušek dostala do těsné blízkosti měsíčního povrchu. Američtí astronauti Neil Armstrong a Edvin Aldrin z Apolla 11 (16. – 24. července 1969) pak jako první lidé vystupují na Měsíc. Třetí člen posádky Michael Collins zatím kroužil ve velitelském modulu na oběžné dráze kolem Měsíce. Na Měsíc v letech 1969-72 dorazily ještě dvojice astronautů z kosmických lodí Apollo 12, 14, 15, 16 a 17. Apollo 13 kvůli výbuchu jedné z kyslíkových nádrží Měsíc pouze obletělo.
Sledovaná fáze amerického vesmírného programu (1968-9) se shodovala s dozníváním pražského jara a uvolněním poměrů v tehdejších československých sdělovacích prostředcích, proto v archivu Českého rozhlasu existuje k těmto letům řada odborně i publicisticky zajímavých zvukových záznamů. Jako postskriptum dodejme, že v archivu lze ještě najít záznam z týkající se letu Apolla 12 (konec roku 1969) a poté až z posledního letu lodi Apollo vůbec - společného sovětsko-amerického letu Sojuz-Apollo v roce 1975.
V pořadu uslyšíte záznamy dobových přímých přenosů, komentářů (včetně politických) i reportáží z letu kosmických lodí Apollo 8 - 11, dále rozhovor s českým příbuzným astronauta Jima Lowella (Apollo 8) a část záznamu vystoupení amerického astronauta Franka Bormana (rovněž Apollo 8) v Československé televizi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.