Alexandr Mitrofanov: Putinův tranzit moci a muší váha opozice

7. červen 2019

Slovní spojení tranzit moci je nyní v ruských politických a mediálních kruzích velmi časté.

Označuje se tak komplex změn, který se chystá k roku 2024, kdy se již podle ústavy nebude moci Vladimir Putin ucházet o úřad prezidenta.

Alexandr Mitrofanov: Jekatěrinburg jako neuralgický bod Ruska

Policisté před plotem blokují demonstranty, kteří protestují proti plánům na výstavbu katedrály v parku v ruském Jekatěrinburgu

Už několik dnů trvají ve čtvrtém největším ruském městě Jekatěrinburgu srážky protestujících občanů nejdříve se soukromými oddíly bojových sportů, později s policií.

Předpokládá se ale, že Putin nejvyšší post neopustí. Ve hře je údajně snížení váhy úřadu hlavy státu a naopak přidání nejvyšší důležitosti postu předsedy Nejvyšší rady. Nebo spojení Ruska s Běloruskem s novou hlavou státu Vladimirem Putinem. Anebo cokoliv dalšího, co mu dovolí nepustit moc z ruky.

Růst nespokojenosti obyvatelstva a Putinova klesající oblíbenost se ale mohou stát hlavní hrozbou tranzitu moci, napsali experti z firmy Minchenko Consulting v nedávném analytickém materiálu. Navíc se podle nich mohou vyostřit rozpory mezi členy Putinova nejbližšího a vzdálenějšího okolí.

Tranzit moci se plánoval už od chvíle, kdy byl Putin loni znovu zvolen hlavou ruského státu. Jenže to ještě plánovači nemohli tušit, jak půjde dolů křivka oblíbenosti vlády, lokálních státních úředníků, ale i prezidenta samotného.

Systém drží rovnováhu

Alexandr Mitrofanov: Scénáře Putinova tranzitu moci a trend militarizace

Vladimir Putin

Zpráva o tom, že prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbajev po bezmála třiceti letech ve funkci odstoupil, zasáhla ve druhé polovině končícího týdne přirozeně nejvíce samotný Kazachstán.

Největší ránu Putinově popularitě zasadila důchodová reforma, jejíž smysl nyní Rusové běžně shrnují slovy: „Budeme pracovat více za stejné peníze, a někteří se penze nedožijí.“ Pak utrpěli kandidáti Kremlu porážky v regionálních volbách.

Experti z Minchenko Consulting píší, že se ve společnosti „vytvořila poptávka po politicích nového typu, který v současné době není přítomen ve vládnoucí moci ani v opozici“. V místních konfliktech obyvatel s mocí, které získávají stále více ekologický charakter, se pomalu vytvářejí spontánní struktury, z nichž mohou vzejít noví opoziční lídři. Ale zatím jsou viditelné jen dvě všeobecně známé politické postavy a jedna známá, ale v jiné než politické sféře.

Alexandr Mitrofanov: Kreml se chystá na válku a trestá nespokojenost lidí s režimem

Vladimir Putin mezi policejními důstojníky

„Pentagon začal rozpracovávat novou strategii války proti Ruské federaci. Podstata operace spočívá v aktivním využití protestního a destabilizačního potenciálu páté kolony.

Michaila Chodorkovského a Alexeje Navalného znají v Rusku i v zahraničí. Chodorkovskij se snaží ovlivňovat dění v Rusku z emigrace, nemůže se totiž vrátit bez rizika dalšího uvěznění. Navalného úřady čas od času zavřou, ale jinak pokračuje v budování sítě svých štábů po celé zemi, přichází s dalšími odhaleními vysoce postavených státních úředníků a aktivně působí přes svůj kanál na YouTube. Úřady mu ale brání v registraci politické strany, čímž mu blokují cestu k účasti ve volbách.

V posledních týdnech ale nelze otevřít takřka žádnou ruskou mediální ledničku, aby z ní nevykoukla tvář a nezazněl hlas Valerije Solověje, profesora politologie a mimořádně aktivního lektora a účastníka diskusních pořadů v médiích nejrůznějšího druhu. Solověj úporně zvěstuje nadcházející těžkou politickou krizi a netají se úmyslem zapojit se do vysoké politiky v postkrizovém období. Toto jméno by si mohli zájemci o ruský vývoj poznamenat do budoucna.

Alexandr Mitrofanov

Reálná politická váha těchto tří mužů je ale prozatím muší. Systém drží rovnováhu, možná z posledních sil, ale účinně. A poznámka na okraj: ani jeden ze tří vyjmenovaných činitelů by nevrátil Krym Ukrajině.

Autor je komentátor Práva

Spustit audio