Alexandr Mitrofanov: Nůžky mezi bohatými a chudými se v Rusku dál rozevírají

Moskva (ilustrační foto)
Moskva (ilustrační foto)

Souhrnné jmění deseti nejbohatších Rusů od začátku loňského roku vzrostlo o 10,8 procenta, uvedla agentura Bloomberg.

Již v roce 2017 byl souhrnný kapitál 200 nejbohatších Rusů větší než zlaté rezervy ruské ústřední banky a než bankovní úspory zbytku obyvatelstva Ruské federace.

Alexandr Mitrofanov: Průměrný Rus zažívá informační šrapnely

Ruští občané by měli brát sebou k ledové vodě známé či příbuzné, doporučuje šéf ministerstva pro mimořádné situace v Kurganské oblasti

Běžný ruský konzument informací byl v minulých letech zásobován z oficiálních zdrojů zpravidla jen zprávami, jak zle se mají na Ukrajině a na Západě.

Zároveň státní statistický úřad uvedl, že loni ve třetím čtvrtletí bylo pod životním minimem 19 milionů Rusů čili 12,9 procenta obyvatelstva. Rok 2019 přinesl růst cen zboží a služeb. Čerstvá je informace, že dražší o 6 až 7 procent bude chléb a pečivo.

V této atmosféře zapůsobilo jako bomba rozhodnutí soudu v Grozném o prominutí dluhu všech obyvatel Čečny, kteří neplatili za plyn. Soud zdůvodnil verdikt nebezpečím nepokojů. V Čečně obecně platí odlišná pravidla než jinde. Je to vnímáno jako Putinova daň diktátorovi Kadyrovovi za to, že neválčí s Moskvou.

Hněv ve zbytku země byl však velký. S iniciativou prominout nejen platby za plyn, ale veškeré platby za bydlení a energie přišli poslanci devíti regionů. Kreml ale problém sotva vyřeší jako v Čečně, protože jinde nemá strach z nepokojů.

Pohádky musíme změnit

Alexandr Mitrofanov: Proč nepovolený film vzbudil v Rusku mimořádný zájem

Ruský režisér Alexej Krasovskij

Ministerstvo kultury Ruské federace nesmí vydat distribuční povolení pro film Alexeje Krasovského Svátek.

Tíživou sociální situaci skutečně řeší chudí Rusové po svém, aniž by ohrozili režim. Na Kubáni se před nedávnem začala jistá vesnická škola shánět po žákovi, který měl podle úředních záznamů nastoupit do první třídy. Zjistili však, že umřel už jako kojenec a že matka na něj celou dobu brala sociální dávky.

Dětský ombudsman Kemerovské oblasti během oficiálního vystoupení řekl, že v regionu omdlévají děti hlady, protože rodiče nemají na školní obědy. Okamžitě se vynořila úřední dementi, ale žáci jedné ze škol, kteří ty obědy mají, zveřejnili video, na němž ukazují, co jim dávají k jídlu. Jde o těstoviny, které se nedají od sebe ani oddělit, a zvadlé jablko.

Alexandr Mitrofanov: Silvestr v Rusku a Putin - zbožštění i výsměch

Ruský prezident Vladimir Putin

Rok 2019 vítali v Rusku nejen v soukromí, ale také veřejně v různých médiích.

Úřady nereagují jen tím, že nepříjemné informace popírají. První náměstek prezidentky ústřední banky vyjádřil názor, že za bídu Rusů můžou pohádky, především ta o rybáři a rybce. Prý se děti od malička učí jen natahovat ruku a ne makat. „Pohádky musíme změnit!“ zvolal bankéř.

V ruském Senátu leží návrh na povinnou placenou registraci všech mobilů a počítačů s připojením k internetu. Kdo se nenahlásí a nezaplatí, má být zablokován. Není divu, že se rozevírají nejen nůžky mezi nejbohatšími, k nimž tradičně patří kromě oligarchů také úředníci, a chudými občany, ale i hlubiny zášti.

Alexandr Mitrofanov

Redaktor rozhlasové stanice Echo Moskvy Alexandr Pljuščev napsal: „Současná atmosféra mi svým nábojem třídní nenávisti bolestně připomíná popis revoluce roku 1917, který jsem slyšel jako žák sovětské školy. Nic dobrého na tom není, obzvláště na pozadí, jemně řečeno, skromných ekonomických ukazatelů a vyhlídek. Víme, že v takové situaci chudí ještě víc chudnou a bohatí bohatnou. Znamená to, že lidí s heslem Znárodnit a rozdělit bude stále více. I když mnozí z nich ví, že tato cesta nekončívá dobře.“

Autor je komentátorem deníku Právo