Alexander Tolčinský: Makedonií otřásá politická krize
Kumanovo je stotisícové makedonské město na hranici s Kosovem a Srbskem. Podstatnou část tamní populace tvoří etničtí Albánci, stejně jako v jižním Srbsku a v Kosovu.
O víkendu tam při střetech mezi makedonskými policejními silami a albánskými ozbrojenci bylo zabito osm makedonských policistů a 14 Albánců. Více než 30 dalších lidí bylo zraněno. Policie poté zatkla 30 albánsky hovořící ozbrojenců, obviněných z terorismu.
Mnozí z vás si jistě vzpomenou na rok 2001 a konflikt mezi slovanskými občany Makedonie a etnickými Albánci, kteří byli vyzbrojení Kosovskou osvobozeneckou armádou. Konflikt nakonec skončil takzvanými Ohridskými dohodami, které zvýšily samosprávu Albánci obývaných oblastí Makedonie.
Tentokrát je ale konflikt složitější. Na vnitropolitické scéně Makedonie se vleče politický boj mezi hlavními politickými stranami slovanských Makedonců.
V čele země po loňských volbách zůstala strana VMRO s premiérem Nikolou Gruevskim. Opoziční sociální demokracie výsledek voleb zpochybňuje.
Gruevski, který byl v koalici s Demokratickou unií pro integraci, což je strana etnických Albánců, vzniklá právě po etnickém konfliktu, v níž mají hlavní slovo právě bývalí albánští ozbrojenci, údajně nechal odposlouchávat své oponenty ze sociální demokracie. Zemí otřásá vleklá politická krize.

Navenek se může zdát, že v případě kumanovských bojů jde o opakování etnického konfliktu. Makedonská média ale spekulují o tom, že byli albánští ozbrojenci v Kumanovu, z nichž část pochází z Kosova, zaplaceni makedonskou vládu, aby vyvoláním etnického napětí znovu sjednotily strany, většinově složené ze slovanských Makedonců, což by vedlo k jejich znovusjednocení a premiér Gruevski by zůstal u moci.
Po kumanovském incidentu byla odvolána značná část velitelů bezpečnostních služeb. Gruevski uvolněná místa nabídl sociálním demokratům s tím, že bude zároveň vytvořena jakási vláda národní jednoty. Socialisté ale odmítají a dožadují se nových voleb.
Skandál se prohloubil tím, že se prokázaly telefonické kontakty mezi státními úředníky v Kosovu, Makedonii a zmíněnými ozbrojenci. Vlády tak podle médií byly o připravovaných policejních střetech s etnickými Albánci v Kumanovu předem informovány a nic nepodnikly, aby násilnostem zabránily.
To podezření na makedonskou vládní stranu z iniciace etnických střetů zvyšuje. Řada vysoce postavených makedonských úředníků podala po těchto informacích demisi. Makedonští obyvatelé jsou vleklou krizí frustrováni a v řadě měst probíhají demonstrace na podporu policistů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.