Adresnější podpora? Potřebujeme k ní záznamy o výši příjmů ukrajinských uprchlíků, míní ministerstvo
Poslanci budou v úterý projednávat úpravy podpory uprchlíků z Ukrajiny. Od dubna asistenční centra pomoci Ukrajině přejdou na ministerstvo vnitra a od července má být humanitární dávka adresnější. Změní se i tzv. solidární příspěvek ubytovatelům a stát by měl nově evidovat pracovní dohody, které uprchlíci uzavírají.
Čtěte také
Už delší dobu je v oblasti pomoci uprchlíkům problém s poskytováním dávek. To se má nyní změnit především díky úpravě podpory. Hlavní změnou by mělo být evidování pracovních dohod, které uprchlíci uzavírají se zaměstnavateli.
„Chceme ukrajinské uprchlíky přiblížit českému systému, protože právě oblast hmotné nouze je velmi přísně posuzována, takže potřebujeme znát jejich příjmy a víme, že celá řada z nich pracuje na dohody o provedení práce, kde pokud je výdělek do deseti tisíc, nemáme nyní přehled o výši příjmu,“ říká Iva Merhautová, vrchní ředitelka sekce sociálního pojištění a nepojistných dávek na ministerstvu práce a sociálních věcí.
Uprchlíci v Česku upadají do chudoby
Ministerstvo pracuje pouze s takovým počtem uprchlíků, kteří si o dávky zažádají, nicméně v zemi jich může být mnohem více a žádosti mohou přibývat. Během ledna zaznamenalo ministerstvo okolo 99 tisíc žádostí o humanitární dávky a na tyto žádosti bylo podpořeno zhruba 150 tisíc uprchlíků. Část z nich se však podle PAQ Research začala propadat do chudoby.
Čtěte také
„Právě díky záznamům o výši jejich příjmu budeme moci lépe zacílit podporu. Už nyní u té humanitární dávky v podstatě odcházíme od jednotné výše, kde když budeme vidět, že ti lidé pracují, tak dávku dostanou, nebo nedostanou vůbec vzhledem k příjmům, nebo ji dostanou na úrovni existenčního minima,“ vysvětluje Merhautová.
Konečná částka podpory by se měla odvíjet nejen od výše příjmu, ale také od jednotlivých aktuálních životních situací uprchlíků.
Uprchlíci, kteří nějakým způsobem umí česky, pracují až dvakrát častěji.
Anna Marie Vinařická
„Pokud budou mít matky dítě ve věku od šesti do deseti let, budou tu dávku mít indexovanou tak, aby mohly zaplatit nějaké kroužky, družiny a mohly zároveň pracovat. Dávku budeme zvyšovat například i u lidí, kteří mají zdravotní hendikep a pracovat nemohou. Naším cílem hlavně je, aby se co nejvíce osob zapojilo na trhu práce a abychom jim k tomu vytvořili podmínky,“ říká Merhautová.
Problém jazykové bariéry?
Na pokraji chudoby se někteří uprchlíci ocitají kvůli tomu, že vykonávají velmi špatně placené nekvalifikované pracovní pozice, přičemž podle Anny Marie Vinařické, ředitelky a statutární zástupkyně Centra pro integraci cizinců, jim příjmy budou ještě klesat. Jednou z překážek k nalezení kvalifikované profese bývají jazykové nedostatky.
Čtěte také
„Ta jazyková bariéra tam je. A nejenom nedostatečná podpora ve výuce ve školách, ale i nedostupnost jazykových kurzů je naprosto zásadní a platí, že uprchlíci, kteří nějakým způsobem umí česky, tak pracují až dvakrát častěji a je vyšší pravděpodobnost, že lépe uplatní svoji původní kvalifikaci,“ míní Vinařická.
Jazykové kurzy na vyšší úrovni češtiny chybí
Problém není jenom nedostatek jazykových kurzů, ale také jejich finanční dostupnost. Podle Vinařické se některé pobočky například v Mladé Boleslavi nebo Kolíně Ukrajincům snaží poskytnout kurzy češtiny, nicméně je jich stále nedostatek.
„Kurzů je velmi málo a ty komerční si zkrátka většina uprchlíků nemůže dovolit, takže je to na neziskových organizacích. Na druhou stranu, pokud už ty kurzy nějaké jsou, tak pouze na velmi nízké úrovni. Kurzy třeba na úrovni B1 nebo výš téměř neexistují,“ dodává Vinařická.
Poslechněte si celý pořad v audiozáznamu. Moderuje Martina Mašková.
Související
-
Člověk v tísni: Uprchlíci teď potřebují poradenství, finance by měly cílit na zranitelné skupiny
Od začátku války na Ukrajině získalo česká humanitární víza přes 400 000 Ukrajinců. Část se vrátila, část si našla práci. Zranitelné skupiny ale stále potřebují pomoci.
-
Bojovat proti Wagnerovcům je stejné jako proti „zombies“, tvrdí ukrajinští vojáci u Bachmutu
Jihozápadně od města Bachmut čelí už několik týdnů ukrajinští vojáci Andrij a Borisič – v bunkru vysekaném do zmrzlé země a osvětleném svíčkami – stovkám Wagnerovců.
-
Ukrajinští žáci jsou stejní jako čeští. U aktivních skoro nepoznáte rozdíl v jazyce, říká ředitel
Žáci a středoškoláci v ČR dnes dostanou pololetní vysvědčení, mezi nimi i děti z Ukrajiny. Jak se jim v českých třídách daří? Poslechněte si rozhovor s ředitelem Zajícem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.