Adam Černý: Peking chystá protizbraň na západní sankce

16. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Fotografie Michaela Kovriga a Michaela Spavora, Kanaďanů, kteří byli zadrženi v Číně

Už nějaký čas Čína na světové scéně vystupuje mnohem sebevědoměji a také mnohem – vlídně řečeno – důrazněji anebo až bezohledněji, než tomu bylo za časů otce ekonomických reforem Teng Siao-pchinga, který razil zásadu „buduj sílu potichu“.

Dnešní vládce Číny Si Ťin-pching svou zemi ovládá mnohem pevněji než jeho předchůdce Teng. Pro jeho uvažování je příznačný cíl udělat z někdejší Říše středu v roce 2049, kdy komunistická strana oslaví sto let od uchopení moci, vedoucí mocnost světa.

Čtěte také

Prozaičtěji tuto proměnu vyjádřil ministr zahraničí Wang I, když sousedům znepokojeným čínskými rostoucími územními nároky ve vodách Jihočínského moře vzkázal, že „Čína je velká země, to je prostě fakt“.

Nyní se Peking rozhodl opatřit si nástroje, kterými bude systematicky odpovídat na sankce, jimiž západní demokratické země reagují na likvidování právního státu v Hongkongu nebo na utlačování příslušníků ujgurské menšiny muslimského vyznání v provincii Sin-ťiang anebo na pokusy zmocnit se nelegálně znalostí špičkových technologií či na porušování duchovního vlastnictví.

Zákon na ochranu čínského obchodu a občanů

Až dosud v takových případech komunistický režim postupoval administrativními kroky nebo silovými akcemi, když zabránil vstupu na obří čínský trh některým západním firmám, anebo když v odpověď na zatčení finanční ředitelky a dcery zakladatele společnosti Huawei Technologies Meng Wan-čou uvěznil dva Kanaďany, bývalého diplomata Michaela Kovriga a podnikatele Michaela Spavora.

Příznačné je, že zpráva o jejich zatčení byla zveřejněna až půl roku poté, co byli oba v Číně zadrženi.

Čtěte také

Podobné administrativní a silové kroky bude uplatňovat i v budoucnu, nyní však dostanou formální právní podklad. Vedení parlamentu, oficiálně nazývané Stálý výbor Všečínského shromáždění lidových zástupců, ve zkrácené proceduře schválil zákon, který má chránit čínský obchod a čínské občany před „jednostrannými a diskriminačními“ sankcemi Západu. Hlavním cílem mají být Spojené státy, které jsou obviňovány z nepřijatelného zasahování do domácích čínských záležitostí.

Peking zprávy o porušování lidských práv šmahem odmítá jako lživé. Západní sankce mají podle něj politické motivy a mají Čínu poškozovat. Rozsah a obsah opatření vyhlašovaných podle nového zákona není ještě zcela jasný. Jejich výčet sahá od odepření víz přes deportaci až po zmrazení či zabavení majetku lidí, kteří respektují západní sankce vyhlášené vůči čínským podnikatelům či hodnostářům.

Předseda Syndikátu novinářů ČR Adam Černý

Je zřejmé, že Čína se rozhodla ve stupňující se rivalitě vsadit na tvrdou odpověď. Náhodné jistě není ani načasování.

Zpráva o novém zákonu se dostala na veřejnost v době, kdy americký prezident Joe Biden vyrazil do Evropy na summit skupiny sedmi nejvyspělejších zemí následovaný vrcholnými schůzkami NATO a Evropské unie, na nichž jsou vztahy k Pekingu jedním z klíčových témat.

Autor je předseda Syndikátu novinářů ČR

autor: Adam Černý
Spustit audio