Adam Černý: Japonsko a Spojené státy modernizují svou alianci
Když se představitelé dvou zemí ujišťují o vzájemné podpoře, často je to součástí takříkajíc diplomatické rutiny. V případě poslední cesty japonského premiéra Fumia Kišidy za americkým prezidentem Joem Bidenem se o rutině mluvit nedá.
Současné americko-japonské vztahy názorně dokumentují, jak velkou proměnu v posledních takřka osmdesáti letech prodělaly a jak je formují aktuální hrozby v regionu, kterému je v 21. století přisuzován globálně strategický význam.
Čtěte také
Na konci druhé světové války nemohlo být o normálních vztazích mezi vítěznou mocností, tedy Spojenými státy, a poraženou mocností, která válku v Pacifiku rozpoutala, tedy Japonskem, ani řeči. Washington Tokiu naordinoval demokratickou ústavu s pojistkou omezení branných sil, které se ani nesměly nazývat armádou.
Soupeření Východu a Západu za studené války obě země před sedmdesáti lety sblížilo do té míry, že se Japonsko mohlo začít spoléhat na americký jaderný deštník.
Podobně jako v Evropě odsunul rozpad Sovětského svazu a jím ovládaného bloku bezpečnostní starosti do pozadí, ale vývoj v posledních letech je vrátil do první politické řady. Proto byl jistě pozoruhodný příslib, že se v rámci amerického kosmického programu má dostat na Měsíc japonský astronaut a že ve Washingtonu byla podepsána sedmdesátka bilaterálních dohod.
Čtěte také
Největší pozornost však patřila úvahám, jak adaptovat vztahy v oblasti bezpečnosti, aby dokázaly čelit kombinaci aktuálních hrozeb. Tu představuje expanzivní politika Číny v jihovýchodní Asii vůči jejím ostrovním sousedům jako třeba Filipínám a Tchaj-wanu zvláště, vytrvalé zbrojení Severní Koreje, která dnes disponuje vlastním jaderným a raketovým arzenálem, a v neposlední řadě dopady putinovské agrese vůči Ukrajině.
Nejistota po návratu Trumpa
Nejnápadnější vývoj prodělávají ozbrojené síly Japonska, kde už se striktně nemluví o jejich úloze při územní obraně, ale mnohem častěji o potřebě připravit je na bezpečnostní spolupráci s dalšími zeměmi v regionu. Je tu patrné navyšování dlouho omezeného obranného rozpočtu, který má dosáhnout – podobně jako u členů NATO – během pěti následujících let dvou procent HDP.
Čtěte také
Modernizace ozbrojených sil zahrnuje nákup nejmodernějších amerických stíhacích bombardérů F-35 nebo přeměnu bojového plavidla JS Kaga vyvinutého původně jako nosič vrtulníků na první plnohodnotnou japonskou letadlovou loď od konce druhé světové války.
Současně s tím Japonsko rozšiřuje záběr své bezpečnostní politiky, která se dnes neomezuje na nejbližší okolí, kde existuje trojstranná dohoda, na níž se podílí kromě Spojených států Jižní Korea, a i čtyřstranná spolupráce se Spojenými státy, Austrálií a Indií zahrnující oblast Indo-Pacifiku.
Nelze však přehlédnout výraznou nejistotu, jaká by mohla být bezpečnostní politika Spojených států, pokud by se v lednu příštího roku vrátil do Bílého domu Donald Trump.
Autor je předseda Syndikátu novinářů ČR
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.