Abychom bojovali proti ruskému nepříteli, začali jsme se kamarádit s Čínou, říká o USA Erik Best

8. duben 2017

„Navštívil jsem patnáct, dvacet různých zemí a uvažoval jsem, jestli v nich mohu žít. Jestli je mně jejich mentalita blízká. A jedině Prahu jsem nevyloučil. Mexiko, Belize, Maroko, Kanadu, Španělsko, Francii a Německo ano,“ říká vydavatel a český občan amerického původu Erik Best.

„Do Ameriky jezdím kvůli rodině. Skoro všichni příbuzní už za mnou byli na návštěvě," dodává.

Stará Amerika

„Dřív to v Americe fungovalo tak, že byl každý spokojen, protože má dobrou práci. Dnes to je trošku jinak. I ti, co jsou velice dobře vybaveni, mají dobré školy a zkušenosti, dělají velmi často nudnou práci. Pracují pro velkou společnost, nemají záruku, mohou přijít o místo ze dne na den. Stará Amerika tam není. A právě proto vyhrál Trump volby, uvažuje Erik Best nad americkou společností.


Český vydavatel amerického původu Erik Stallings Best se narodil 11. října 1962 v Severní Karolíně. V českém prostředí je známý svými bulletiny Fleet Sheet a Final Word. V roli komentátora proslul neotřelými názory na americkou i globální politiku a na české politické prostředí. První žurnalistické zkušenosti získal v šestnácti letech na pozici sportovního redaktora. S českou manželkou Ditou má čtyři děti. Hovoří anglicky, rusky, francouzsky a česky.


Měli jsme Sovětský svaz jako nepřítele. Abychom se mu postavili, skamarádili jsme se s Čínou.Erik Best, český vydavatel amerického původu

Přátelství z nepřátelství

„Studoval jsem v letech 1983, 1984 v Moskvě. To byla hluboká, studená válka. Jako Američané jsme měli představu, že Rusko znamená velkou hrozbu. A divili jsme se, když jsme tam byli. Vy v Česku jste to už pochopili, ale my Američané ne. Například jsme celý den strávili tím, abychom našli vůbec něco, z čeho se najíst. Pochopili jsme, že na ruské propagandě něco pokulhává. Rusko má jaderné zbraně, ale kromě toho, co vlastně má?

„Začal jsem chápat, že jsme si v USA vytipovali nějakého nepřítele, tedy Rusko. A abychom bojovali proti tomuto nepříteli, tak jsme se začali kamarádit s ještě větším nepřítelem, s Čínou,“ říká Erik Best. „Svým způsobem jsme Čínu vybudovali svými diplomatickými vztahy a vyvážením technologií, pracovních míst, kapitálu. Začalo to v roce 1972 za prezidenta Nixona a z části proto, že jsem říkali, že Sovětský svaz byl pro nás hrozbou. Ten je jadernou velmocí, otázkou je, jestli to stálo za to, vybudovat ještě větší hrozbu.“

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s Erikem Bestem >>
autoři: bta , kte
Spustit audio