Aby se už lidé neptali, jestli mají sucho, nebo povodně. Polsko hledá způsoby, jak zadržet vodu v krajině

Extrémní sucho sužuje také Polsko, zejména střední část země, kde tradičně méně prší. Odborníci se snaží hledat způsoby, jak vodu v krajině zadržet – zvažují možnosti recyklace vody nebo převrácení funkce odvodňovacích kanálů.

„Loni bylo horké léto s mnoha teplotními rekordy. I zima byla teplá, beze sněhu, a jaro tak bylo opět extrémně suché,“ popisuje Angelika Palarzová z Jagellonské univerzity v Krakově. Bez sněhové pokrývky má půda zjara deficit. A když potom málo prší, je to o to víc znát.

Nejvíc sucho trápí dlouhodobě střední část země, říká její kolegyně Agnieszka Wypichová. „Srážky na jaře byly intenzivní a voda se nedokázala vsáknout. V Polsku pak došlo k výstrahám před povodněmi a zároveň před suchem. Lidé se navzájem ptali: Máte sucho, nebo povodně?“

V jednu chvíli jsme měli v Polsku oba extrémy současně.
Agnieszka Wypichová

I severní soused České republiky se snaží vytvářet projekty pro zadržování vody. Spadají tam modernizace farem, příspěvky na nové nebo zapomenuté způsoby zavlažování nebo třeba šetrné územní plánování, vyjmenovává Wypichová.

Hydroložka Joanna Pociask-Karteczka dodává, že odborníci teď uvažují například o převrácení funkce někdejších odvodňovacích kanálů. A upozorňuje, že rezervy existují: není například potřeba zadržovat kvalitní pitnou vodu pro potřeby průmyslu a zemědělství, vysvětluje.

Spotřeba pitné vody v polských domácnostech totiž tvoří jen asi desetinu polských zásob. „Kolem 70 procent všech vodních zdrojů se používá pro průmysl a 20 procent pro zemědělství,“ uzavírá hydroložka.

Poslechněte si audiozáznam celého Vědeckého dobrodružství Ondřeje Ševčíka. Všechny vědecké články ze střední Evropy o suchu a klimatických změnách najdete zde.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.