11. září 2001: Všichni jsme propojeni a po pádu WTC věřím v kauzalitu, říká Jiří Boudník

11. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří Boudník

Architekt Jiří Boudník byl očitým svědkem teroristického útoku na newyorské Světové obchodní centrum 11. září 2001. Zapojil se do záchranných akcí a s hledáním obětí v ruinách „Dvojčat“ pomáhal celých osm měsíců.

„Stál jsem uprostřed brooklynského mostu a směřoval jsem k Manhattanu. Začala padat jižní věž. Najednou zmizela v oblacích prachu a trvalo několik sekund, než k nám přišel zvuk a hřmot. Lidé, kteří na místě evakuovali budovy, to celé neviděli. Pro mě byl tento moment určitě to nejhorší,“ vzpomíná bývalý emigrant.

Architekt a spisovatel Jiří Boudník je autorem knihy Věže, příběh 11. září. Vystudoval stavební průmyslovou školu, později pokračoval v oboru umění na Munson Williams Proctor Institute School of Art a architektura na Cooper Union. V 17 letech spolu s matkou a sestrou emigroval do Spojených států amerických. Po 20 letech strávených v New Yorku se přestěhoval do rodného města, Plzně. Věnuje se renovacím starších domů a natáčení dokumentárních filmů.

Podobné nárhy

Okolo trosek vznikly v úterý 11. září barikády a Jiří Boudník se dostal na místo o den později. „Domluvili jsme se s několika stavaři, že půjdeme pomáhat odklidit trosky. Spojili jsme se s několika policisty. Vzali nás do svého vozu, antonu, a eskortovali nás na místo, kam se jinak nedalo dostat,“ pokračuje architekt a dodává:

„Poslední krátery jsem viděl do léta 2002, kdy se odklidil poslední zbytek trosek. Zapojil jsme se potom dokonce do vytvoření památníku. Skica, kterou jsem vytvořil, byla neskutečně podobná návrhu, který nakonec zvítězil. Byl lepší a bylo to lépe propojené. Je to výborný návrh a došlo ke spolupráci newyorského a izraelského architekta,“ komentuje pietní monument, který na místě WTC zůstal a který ve vodě plynoucí do dvou temných otorů symbolizuje zmar a smutek.

Jsem součástí něčeho většího a vše má své následky.
Jiří Boudník

Nejsme tu poprvé

Život na Manhattanu po roce 2001 se českému architektovi změnil a přiznává, že víra je pro něj velmi důležitá. „V životě se dějí věci, které si představíte, nebo je sníte. Potom se stanou a máte pocit, že to není ani možné. Věřím v tyto souvislosti a nevěřím náhodám,“ říká Boudník.

Jako biblista myslím, že interpretace Písma není ve věci LGBT oprávněná, říká Ladislav Heryán

Ladislav Heryán

Římskokatolický kněz Ladislav Heryán má úzké vazby k undergroundu a mezi jeho přátele patřil mimo jiné Ivan Martin Jirous. I dnes svým vstřícným postojem, například ke sňatkům osob stejného pohlaví, vybočuje z hlavního církevního názorového proudu.

„Jsem součástí něčeho většího a vše v karmě má následky, třeba dobrý skutek. Věřím v kauzalitu. Všichni jsme propojeni a nejsme tu zřejmě poprvé. I muž, se kterým jsem se tehdy stýkal, mluvil o propojení molekul. Ale to je možná k diskuzi někdy večer, u vína,“ uzavírá.

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím hostem. Jiří Boudník ještě řekne, co mu pomáhalo vytěsnit vzpomínky na newyorský útok.

autoři: Barbora Tachecí , kte
Spustit audio

Související