100 let pádu Tunguského meteoritu

23. červen 2008

Připomínáme si 100. výročí pádu vesmírného tělesa do centrální Sibiře u řeky Podkamenaja Tunguska. Český rozhlas Leonardo tento týden připomene událost sérií pěti článků a speciálním vydáním pořadu Nebeský cestopis v sobotu 28. června od 20 hodin, v němž vystoupí osm českých odborníků.

Co se dělo před 100 lety
V červnu 1908 pozorovaly stovky lidí nad centrální Sibiří úkaz, který nikdy v životě neviděly. Neznámé jasně zářící těleso přelétlo přes oblohu a na obzoru vybuchlo. Země se výbuchem zachvěla, domy se otřásly, lidé spadli na zem, obrovský chuchvalec prachu zahalil nebe. Události se začalo říkat Tunguský fenomén nebo katastrofa.

100 let od výbuchu Tunguského meteoritu
článek vyšel v pondělí 23. června

První vědecká výprava
Rusko prožívalo v období pádu meteoritu a následujících letech historicky velmi složité období. První vědecká výprava vedená L. Kulikem se do oblasti pádu Tunguského meteoritu vydala až v roce 1927. Ptala se svědků na podrobnosti výbuchu, hledala kráter, meteority, fotografovala a dokumentovala celou oblast.

První vědecké výpravy
článek vyšel v úterý 24. června

Výbuch Tunguského meteoritu
Tunguský meteor nedolétl až na Zem, ale v několika kilometrech nad povrchem vybuchl. Díky atmosféře Země se těleso při pádu postupně brzdilo a ohřívalo až vybuchlo. Stává se poměrně často, že meteory před pádem vybuchnou, když síly působící na těleso překonají jeho vnitřní pevnost. Ta závisí na typu tělesa, u planetek a komet je různá.

Výbuch Tunguského meteoritu
článek vyšel ve středu 25. června

Hledání kráteru
Už první výpravy byly překvapeny, že po dopadu Tunguského tělesa nenašly žádný kráter. Vysvětlením může být třeba skutečnost, že většina terénu pod místem výbuchu je bažinatá, nebo že se po explozi těleso vypařilo a zbytek se rozprášil po okolí. Loni oznámila skupina italských geologů nalezení kráteru v jezeru Čeko, ale vědecký svět objev většinou neuznává.

Hledání kráteru
článek vyšel ve čtvrtek 26. června

Místo výbuchu dnes
Dnes je prakticky celé místo postižené katastrofou porostlé novým lesem. Dřevěné budovy postavené prvními Kulikovými výpravami jsou prohlášené za národní památku. Pár desítek kilometrů od epicentra je letiště a do oblasti po změně politického režimu mohou jezdit zahraniční expedice. Stopy po sto let starém výbuchu jsou patrné dodnes.

Místo výbuchu dnes
článek vyšel v pátek 27. června