Zvyšování platů bych se určitě nebál. Je to na dobré trajektorii, tvrdí místopředseda odborů Samek

4. září 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Speciál Martina Veselovského na téma důchodová reforma již dnes. Vít Samek
0:00
/
0:00

Průměrná hrubá mzda v Česku je nejvyšší v historii, tvrdí to ekonomové s tím, že ve II. čtvrtletí letošního roku mzda přesáhla hranici 31 700 korun. Přitom nepřetržitý růst ekonomiky tady máme už čtyři roky.

Podle Víta Samka, místopředsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), doba nízkých mezd končí. A je to pozitivní i pro samotnou ekonomiku země.

„Levná práce nás tlačí do nízkovýkonných ekonomik – je to znatelné, pokud se podíváme na produktivitu země,“ vysvětluje Samek. Pokud se prý má česká ekonomika zvednout, musí růst i mzdy a platy. „Zvyšování platů bych se určitě nebál. Je to na dobré trajektorii,“ tvrdí. Ve srovnání se Západem tady totiž lidé za menší plat pořád pracují déle.  

To, že máme nízká čísla nezaměstnanosti je pozitivní faktor. Lidé na trhu práce se mohou chovat sebevědoměji a taky si říct o vyšší mzdy.
Vít Samek

Samek ale nemá obavy ani z případného skokového navyšování mezd. „Problémy jsou vždycky,“ konstatuje Samek a připomíná restriktivní politiku minulých let, kdy i přes stagnaci nebo mírný růst ekonomiky mzdy nerostly a byly drženy záměrně nízko.

Kvůli nízké nezaměstnanosti chybějí menším obcím lidé na veřejně prospěšné práce

Veřejně prospěšné práce

Menší města a vesnice mají problém s nedostatkem lidí na veřejně prospěšné práce. Může za to nízká nezaměstnanost a podle radnic není takzvaně z čeho brát. A když už někoho zodpovědného najdou, musí ho podle nařízení úřadu práce po roce vystřídat a hledat nového člověka.

S ohledem na minulá léta prý nelze vnímat současný nárůst mezd jako čistý přírůstek. „Do značné míry je tam kompenzace negativního vývoje z minulosti. Bát se toho, že se ekonomika zase někdy zastaví, to bychom nemohli se mzdami a platy růst nikdy,“ říká místopředseda ČMKOS.

Aktuálně pozitivní trend v naší ekonomice by mohl vést i k celkovému úbytku nízkovýdělečných pracovních pozic. Třeba v důsledku robotizace. „A kdy jindy by to měl být pozitivní jev než v době, kdy se ekonomice daří?“ ptá se Samek s tím, že uvolnění zaměstnanci mají právě teď šanci přejít na lépe placené pozice.

autor: Michael Rozsypal
Spustit audio